28.07.2018 10:23

Оживеани црви кои биле замрзнати повеќе од 42.000 години


Два црва, кои се наоѓале во пермафрост (замрзнат слој на земјата) повеќе од 42.000 години, живеале откако научниците ги одледиле и поради тоа се сметаат за најстари форми на живот на планетата.

Руските научници потврдиле дека два, од 300 пронајени древни нематоди од времето на волнените мамути – цевчести црви – се движат и јадат откако се вратиле во живот во лабораторијата на Институтот за физика и биохемија во Русија.

Замрзната гробница пронајдена во Сибир: Во неа остатоци од кралското семејство? (фото+видео)

Нивните колеги од Универзитетот Принцетон кои соработуваат со нив на овој проект, тврдат дека се „демонстрирани способности на организмите за долготрајна криптобиоза во слоевите на пермафростатот“.

Како што пренесуваат западните медиуми, две женки црви се пронајдено во Јакута, најстудената област во Русија.

Се проценува дека едната од нив е стра 32.000, а другата околу 15.000 години.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments