Овој зеленчук го зајакнува имунитетот, го регулира крвниот притисок, помага при слабеење

Сподели со своите пријатели

Богато е со витамин Ц, кој го штити организмот од настинка и грип и витамин Е, кој е моќен природен антиоксиданс кој ги штити клетките од оштетување.

Loading...

Ние дури и не знаеме колку е корисно за нашето здравје.

 

 

Го штити вашето здравје со:

Може да го регулира крвниот притисок

Зелената боја на зелена салата доаѓа од хлорофилот, кој има корисен ефект во случај на спазам на крвните садови, и се верува дека може да го регулира крвниот притисок, како и да ја стимулира активноста на срцевиот мускул.

Loading...

Го зајакнува имунитетот

Оваа салата е добра за имунитет бидејќи содржи магнезиум, калиум, калциум и фосфор. Овие минерали ги намалуваат штетните ефекти на слободните радикали во организмот и со тоа штитат од вирусни инфекции и слични болести. Исто така, голема количина на витамин Ц има корисен ефект врз имунитетот.

Помага во подобрата функција на дебелото црево и слабеењето
Добро е за секој што се обидува да изгуби вишок килограми затоа што има релативно висок процент на влакна. Храната богата со растителни влакна ни помага да се чувствуваме сити и со помало количество храна, а покрај тоа, го забрзуваат метаболизмот. Со сето тоа, салатата има малку калории.

 

 

Го зачувува здравјето на коските

Калциумот е важен за здравјето на коските и забите, а исто така помага во одржување на мускулната функција.

Loading...

Марулата е богата со минерали како калиум, калциум и натриум. Исто така, содржи голема количина витамини. Богато е со витамин Ц, кој го штити организмот од настинка и грип и витамин Е, кој е моќен природен антиоксиданс кој ги штити клетките од оштетување. Витамини А и Б2, кои исто така се наоѓаат во големи количини, се корисни за очите, косата и кожата.

Покрај тоа, содржи фолна киселина, фосфор, железо, магнезиум, бакар, манган и цинк. Има многу висок процент на вода, па го хидрира организмот на овој начин, велат нутриционистите.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *