Овие намирници се сметаат за најголеми виновници за таложење маснотии на грбот

Сподели со своите пријатели

Се појавува сало на грбот исто како и на стомакот. Се јавува кога телото складира масти, што е се почеста појава кај општата популација.

Loading...

Според диететичарот Моли Хембри, салото на грбот е предизвикано од комбинација на многу навики, а е последица на генетиката, односно распределбата на мастите и составот на телото. Сепак, постојат намирници кои ја зголемуваат веројатноста дека ќе се здебелите доколку ги консумирате во прекумерни количини, што резултира со развој на масно ткиво на сите делови од телото, вклучувајќи го и грбот.

 

 

Слатки

„Додадените шеќери, од слатки, сладолед до колачи, немаат здравствени придобивки, но имаат четири калории по грам“, истакнува Хембри.

Постои врска помеѓу прекумерното внесување на додаден шеќер и зголемувањето на телесната тежина и дебелината. Исхраната богата со додаден шеќер и вишок калории може да доведе до зголемување на телесната тежина што ќе се манифестира насекаде на вашето тело, вклучувајќи го и грбот. Хембри вели дека вишокот додаден шеќер е дефиниран како 50 грама дневно за повеќето возрасни.

Loading...

Алкохолни пијалоци

Иако може да има некои здравствени придобивки, кога се консумира во умерени количини, празните калории од алкохолот предизвикуваат таложење на маснотии. Алкохолните пијалоци кои се богати со калории и многу шеќер може да доведат до прекумерна тежина.

Рафинирани житарици

Луѓето во западните култури јадат се повеќе и повеќе рафинирани житарки/јаглехидрати. Рафинирано зрно е она во кое еден или повеќе слоеви од јадрото се отстранети за време на обработката. Рафинираната храна вклучува колачи со хамбургер, солени крекери и бел ориз.

„Премногу рафинирани житарки и премалку цели зрна ја загрозуваат нашата исхрана и не оставаат гладни, продолжувајќи го циклусот на прејадување и зголемување на телесната тежина“, предупредува Хембри.

Чипс

Тешко е да јадете само едно парче чипс, но не е добро за вашето здравје во прекумерни количини.

„Пржениот чипс, кога се консумира во прекумерни количини, може да предизвика зголемување на телесната тежина и развој на маснотии на многу делови од телото. Доколку редовно јадете пржени чипсови, може да забележите дека мастите почнуваат да се појавуваат на грбот“, заклучува диететичарот.

Loading...