Овие 3 витамини ќе ви помогнат да се борите со вишокот килограми

Сподели со своите пријатели

Еден од најефикасните начини на телесната тежина е да се следат строго активните програма за намалување на телесната тежина, која вклучува многу вежби и исхрана богата со хранливи материи.

Loading...

Сите знаеме дека витамините ни даваат повеќе енергија, го зајакнуваат нашиот имунитет, но исто така помагаат и на телесната тежина.

Кои се 3 најдобри витамини кои ќе ви помогнат да имате совршена форма?

Витамин Б комплекс

Ова е група од 8 важни витамини, од кои секоја служи на телото на различни начини. Тие играат важна улога за помагање при губењето на тежината, бидејќи им помагаат на телото да ги претворат јаглехидратите во енергија.

Исто така му помагаат на црниот дроб да ги елиминира токсините, го подобруваат варењето и придонесуваат за ослободување на метаболизмот на мастите. Ги намалува штетните ефекти на стресот врз телото и ризикот од емоционална исхрана.

Витамин Д

Според истражувањата, пациенти со прекумерна тежина кои примале витамин D во форма на додаток во исхраната, успешно ја редуцираат тежина во споредба со оние кои не се.

Loading...

Витаминот Д, исто така, може да ја подобри апсорпцијата на калциум, кој исто така може да помогне при губење на тежината.

Витамин Ц

Истражувањата покажаа дека витаминот Ц може да придонесе за губење на тежината со подобрување на резултатите од вежбањето, зголемување на енергијата и зголемување на согорувањето на калории.

Дефицитот на витамин Ц, исто така, покажа дека се забавува метаболизмот и придонесува за зголемување на телесната тежина.

Други важни здравствени елементи кои можат да ви помогнат да изгубите тежина се:

Калциумот

Калциум игра важна улога во дефектот и складирањето на маснотиите.

Хромот

Loading...

Хромот е потребен за губење на тежината затоа што му помага на телото да ги растопи мастите и јаглените хидрати. Исто така го контролира нивото на инсулин.

Цинк

Цинкот е потребен за соодветна функција на тироидната жлезда, како и за регулација на инсулинот. Лошата функција на секој од нив може значително да го попречи добриот метаболизам.

Коензим Q10

Го задржува нивото на енергија и помага да согорувате повеќе маснотии отколку што може, без да го земате.

Рибино масло

Рибино масло е составено од омега-3 масни киселини. Омега-3 маснирте киселини се добро познат по своите здравствени придобивки, вклучувајќи и по намалувањето на холестеролот и подобрување на целокупното здравје на срцето. Тие исто така помагаат да согоруваат калории.

Пробиотици

Loading...

Дали знаете дека луѓето со прекумерна тежина имаат сосема различни цревни бактерии од оние со нормални? Нарушената цревна флора може да го забави процесот на симнување на вишокот килограми, па затоа додадете на вашата исхрана повеќе храна богата со пробиотици.


Leave a Reply