23.04.2019 09:18

Овие 10 намирници ставете ги на велигденската трпеза


Многу обичаи се поврзани со најголемиот христијански празник, Велигден.

На Велигден, семејството оди во црква на света литургија, а по службата се поздравува со „Христос воскресна! Навистина воскресна“.

loading...

За Велигден се подготвува и богата трпеза, а според обичаите овие намирници е пожелно да ги имате на неа.

1. Мед – симболизира апостоли. Сите оние, како пчели на Исус, го делеле Евангелието на различни страни.

2. Јагнешко место – го симболизира Господ, роден во штала меѓу јагниња, прогонети од страна на луѓето. Тој е жртвено јагне кое трпеливо ги поднесувало маките.

3. Говедско месо – го симболизира човекот (мудроста), лав (храброст), вол (правда), а тоа се четири животни кои во визиите ги видел пророкот Језекил и Свети апостол Јова Богослов.

4. Бојадисани јајца – тие се симбол на Велигден иако се предхристијански обичај. Овој симбол за проелтно будење на животот постои и во еврејската религија.

5. Леб – на масата мора да има леб, сол и риба. Сите намирници кои се служат за подготовка на празнични специјалитети имаат длабока симболика. Лебот го симболизира Господ.

loading...

6. Квасец – тој е симбол на небесно кралство, затоа што од мал гумен квасец тестото се закиселува. Затоа велигденскиот колач е задолжителен со квасец.

7. Сол – укажува на вистински христијанин кој ги води останатите во добро. Душата која се соли со учењето на Исус не подлежи и не се расипува, додека помага на роднините да ја задржат.

8. Вино – претворањето на вода во вино симболизира чудесно претворање на земскиот човек во небесен. Виното е симбол на Исус, а виновата лоза е симбол на следбеникот.

9. Грозје, смокви, трње – симболи на добри и лоши луѓе.

10. Риба – симбол на сите луѓе. Ловот на рибата значи лов на човечката душа за Божјото царство. Консумирањето риба е дозволено во текот на постот.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments