Оваа машка карактеристика ги доведува жените до лудило во кревет: Мажите многу често се срамат поради тоа

Сподели со своите пријатели

Оргазмот на жената може да трае 51 секунда, а мажот размислува за секс 19 пати на ден.

Loading...

Пандемијата уби повеќе либидо кај жените отколку кај мажите, но ова не се единствените разлики во сексуалниот живот на мажите и жените.

Жените:

Мозокот

– Жените се вљубуваат по сексот

За време на сексуалниот однос, нашиот мозок лачи окситоцин, познат и како хормон на интимност. Тоа нè прави полни со самодоверба и склони кон нежност.

Жените лачат повеќе од овој хормон и поверојатно е да го намалат нивото на будност по сексот и да се заљубат.

Сексологот Кејт Тејлор вели дека и мажите лачат окситоцин за време на сексот, но други хормони, како што е тестостеронот, можат да го намалат неговото дејство и поради тоа, жените се чувствуваат осум пати повеќе поврзани со партнерот по сексот отколку мажите.

Loading...

 

 

Очи

– Сексуалната возбуда предизвикана од гледање порнографска содржина е иста како кај мажите

Мажите гледаат порно три пати повеќе од жените, па затоа често се претпоставува дека повеќе се возбудуваат гледајќи ги. Но, едно германско истражување покажа дека тоа е само мит.

Научниците од Институтот за биолошка кибернетика „Мак Планк“ го скенирале мозокот на волонтери, бидејќи им покажувале сексуални сцени и откриле дека жените се возбудени исто како и мажите.

Вратот

Loading...

– Многу чувствителен дел од телото

Бакнежите на вратот можат да бидат многу возбудливи за жените. Една студија покажа дека основата на вратот е една од најчувствителните ерогени зони кај жените, дури и пред градите и брадавиците.

Сексологот Тејлор објаснува дека ова може да се должи на фактот дека кај жените, кожата на тој дел е многу тенка. Друго истражување, објавено во „журнал за сексуална медицина“, открива дека вратот на жената е почувствителен на нежен допир од кој било друг дел од телото.

Стомак

– Тие се повеќе склони кон секс после оброк

Две од три жени велат дека имаат поголема веројатност да имаат секс по оброкот подготвен дома, открива едно истражување, додека друго, објавено во списанието Апетит, открива дека жените се поподготвени да одговорат на сексуалните дразби после оброкот отколку пред оброк.

 

Loading...

 

Матката

– Најмногу роговиден за време на овулацијата

Сексуалната желба може да се промени во зависност од менструалниот циклус. Американски научници открија дека жените ќе бидат најмногу сексуално возбудени за време на овулацијата, во средината на циклусот или 14 дена пред следното крварење. Значи, во моментот кога се најплодни.

Вагина

– Оргазмот трае подолго отколку кај мажите

Loading...

Жените не достигнуваат оргазам само поради пенетрација. Една студија објавена во 2016 година во списанието „Архиви на сексуално однесување“ покажа дека само 65 проценти од хетеросексуалните жени доживуваат оргазам за време на сексот во споредба со 95 проценти од мажите. Но, оргазмот на жената обично трае подолго од машкиот, од 13 до 51 секунда.

Задникот

– Поголем задник значи повеќе либидо

Жените со поголем задник можат да имаат поголемо либидо затоа што се поздрави. Истражувачи од Универзитетот во Оксфорд откриле дека жените со поголем задник се поотпорни на хронични болести. И бидејќи се чувствуваат поздраво, повеќе ги интересира сексот.

 

Loading...

 

Совети за тоа како да го зголемите женското либидо

– Одете да спиете

Жените кои најмногу спиеле имале најголема сексуална желба следниот ден, покажа студија од 2015 година.Со други зборови, обидете се да спиете препорачани од 7 до 9 часа.

Loading...

– Медитирајте

Една од најчестите причини зошто жените го губат либидото е тоа што не можат да ги исклучат своите мисли. Неодамнешното истражување спроведено на Универзитетот во Британска Колумбија во Канада откри дека само 4 сесии за медитација можат да ја зголемат сексуалната желба и задоволство.

– Поврзете се

Сексуалната возбуда и возбуда кај жените трае подолго отколку кај мажите, затоа започнете го процесот порано. Прегрнете се и милувајте се со вашиот партнер за да го зголемите нивото на хормонот окситоцин пред да имате секс и да остварите контакт со очите за време на сексот за да го зголемите чувството на блискост.

 

Loading...

 

Мажи:

Коса

– Ќелавите мажи имаат повисоко либидо

Мажите постари од 30 години со многу влакна на главата може да имаат недостаток на тестостерон, а со тоа и помала сексуална желба. Се смета дека мажите со поголемо ниво на тестостерон побрзо ќелават. Американски научници велат дека причината е што ќелавоста се јавува кога фоликулите на косата се премногу изложени на DHT или дихидротестостерон, хормон кој се произведува од тестостерон.

Loading...

Мозокот

– Тие размислуваат за секс 19 пати на ден

Многу мажи често имаат сексуални мисли. Студија спроведена на Државниот универзитет во Охајо врз примерок од 200 студенти открила дека мажите размислуваат за секс во просек околу 19 пати на ден, во споредба со само 10 пати на ден, додека жените размислуваат за секс. Тејлор вели дека сексот кај мажите барем привремено ја ублажува вознемиреноста.

Студија од 2005 година, која го сними мозокот на мажите за време на оргазмот, откри дека тогаш има намалување на активноста во областа на амигдалата и го контролира начинот на кој ги обработуваме застрашувачките стимули.

 

 

Уши и нос

– Тие се возбудени од вулгарен говор

Анкета на Интернет покажа дека 76 проценти од мажите реагираат многу добро на она што го слушаат од своите партнерки, во смисла на вулгарни зборови пред и за време на сексот.

– Рчењето е поврзано со намалено либидо

Студија објавена во „журнал за сексуална медицина“ открива дека 70 проценти од мажите со апнеја (што предизвикува краткотрајна апнеја и често се поврзува со грчењето) страдаат и од еректилна дисфункција. Овие мажи исто така имаат пониско ниво на задоволство од самиот секс кога станува збор за него.

Стомак

– Мажите со поголем стомак „издржуваат“ подолго во кревет

Турска студија открила дека мажите со стомак „издржуваат“ во кревет во просек 7 минути и 18 секунди, што е многу повеќе од 2 минути со кои можат да се справат слабите мажи. Имено, пивото и разни други форми на стомак се поврзани и со поголемо ниво на хормонот естрадиол, женски хормон кој е одговорен за поголема издржливост во сексот.

 

Loading...

 

Папок

– Тајна Г-точка

Според кинеската медицина, притисокот врз вистинското место може да ја стимулира сексуалната желба кај мажот и да помогне ако има проблеми со ерекција. Едно „жешко место“ за подигање на машкото либидо, исто така наречено Рен 6, се наоѓа на околу 2 цм под папокот. Ако сакате да го зголемите либидото на вашиот партнер, според сексологот Кејт Тејлор, треба да ја држите притисната таа точка од 30 до 60 секунди пред сексот.

Пенис

– Три минути се многу

Loading...

Спротивно на она што можете да го видите на телевизија или во порнографска содржина, просечната должина на продорен секс е само неколку минути, но се што е во опсег од 3 до 15 минути се смета за нормално. Пенисот не е дизајниран да биде постојано во ерекција, а просечниот машки оргазам трае помеѓу 10 и 30 секунди.

Прсти

– Колку е подолг прстот, толку е поголема желбата за секс

Долг прст на десната рака може да значи дека мажот има голема сексуална желба. Научниците од Универзитетот во Калифорнија велат дека мажите кои имаат подолг четврти прст од показалецот имаат поголемо ниво на тестостерон.

 

 

Loading...

Стапала

– Тие се повеќе склони кон фетиш

Нозете како фетиш се почести кај мажите и околу 18 проценти од нив велат дека имале сексуални фантазии поврзани со стапалата во споредба со само пет проценти од жените кои имале такви фантазии. Научник од Институтот Кинси, д-р Џастин Лемилер, вели дека за некои може да биде возбудливо само гледањето во нозете, додека за други, допирањето, мирисањето или лижењето на стапалата може да биде возбудливо.

Совети за тоа како да го зголемите либидото кај мажите

– Вежбајте

Вежбањето може да помогне во одложување на моментот кога нивото на тестостерон ќе започне да се намалува поради стареењето. Кревањето тегови е добар избор, но не ги оптеретувајте мускулите до болка, бидејќи тоа може да го намали позитивниот ефект.

 

Loading...

 

– Намалете го стресот

Колку сте повеќе напнати, толку повеќе кортизол ќе лачите, што може да го намали нивото на тестостерон и со тоа да ја намали сексуалната желба.

– Посетете го стоматологот

Студија објавена во „журнал за периодонтологија“ покажа дека мажите кои страдаат од заболување на непцата имаат двојно поголем ризик од еректилна дисфункција, пишува „Сан“.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *