Ова се најскапите алкохолни пијалоци за 2015 година (фото)

Сподели со своите пријатели

Иако сите знаеме дека алкохолот е штетен по човековиот организам, дури и фатален во некои случаи по човековиот организам, сепак знаеме да седнеме и да испиеме повеќе или помалку од различни причини.

Loading...

Ова е листата која е „фатална“ и за џебот, а вие дознајте кои се најскапите пијалоци за 2015 година.

Kentucky Derby Mint Julep – цена од 850 евра

Kentucky Derby Mint Julep

Популарната коњска трка во Кентаки е позната и по оваа пиење. Во текот на двата дена додека се одржува фестивалот околу 120 илјади вакви коктели се сервираат во сребрени Tiffany & Co чаши. Пијалокот во себе содржи специјален Woodford Reserve Вurbon измешан со мароканско нане, шеќер од јужниот Пацифик и лед за кој се наведува дека е од Арктичкиот круг.

Оргниален Mai Tai – цена од 1.100 евра

mai tai

Оваа пиење се служи во Belfast Merchant хотелот. Измислено е во 1944 година, а овој хотел користи идентичен рум од тогаш до денес. Маи Таи потекнува од тахиканскиот збор maita i, што значи добар.

Loading...

Не постои толку добар, а ни толку скап Маи Таи коктел како оној кој се служи ов споменатиот хотел кој користи екстремно скап J.Ray & Nephew’s рум кој го користат веќе 60 години.

Освен рум во составот на овој скапоцен коктел влегуваат и францускиот Garnier Orgeat, холандскиот DeKuyper Orange Curacao, Trader Vic’s rocky candy сируп и свеж сок од лимет.

Platinum Passion – цена од 1.300 евра

Platinum Passion

Во прашање е едно од најпрестижните пијалоци во барот Дувет во Њујорк, каде наместо во седење во столици се лежи во кревети.

Ruinart шампањот, тропското овошје, мед, кафеав шеќер и L’esprit de Courvoisier е миксот на овој пијалок, кој ви го сервираат право во кревет.

Platinum Passion е мешавина од шампањот Ruinart, сирупот сочинет од бобинки, мед, кафеав шеќер и L’esprit de Courvoisier.

Коктелот се служи во специјални чаши со цвет од орхидеја на врвот од чашата.

Loading...

Ritz-Paris Sidecar – цена од 1350 евра

Ritz-Paris-Sidecar

Хотелот Ritz во Париз е дом на овој коктел. Се прави со коњак кој датира од периодот измеѓу 1830 и 1870 година, а го обожава париската елита.

Хотелот е познат не само по тоа што се смеда за оснивач на овој коктел, туку и по најскапиот коктел до сега.

Овој коктел е мешавина од ликерот Cointreau и сок од лимон, со врвен шампањски коњак флаширан во време на Втората светска војна.

Salvatore’s Legacy – цена од 7.450 евра

Salvatore's Legacy

Светски познатиот шанкер и коктлен мајстор Салваторе Калабресе, влезе го Гинисовата книга на рекорди кога го направи овој пијалок. Содржи 40 ml коњак 1788 Clos de Griffier Vieux, 20 ml 1770 Kummel ликер, 20 ml 1860 Dubb Orange Curacao и мала кочина Angostura Bitters од 1900 година.

Loading...

Vieille Bon Secours Ale – цена од 10.300 евра

Vieille Bon Secours Ale

Оваа белгиско пиво го прави семејна пиварница која се нарекува „ la Brasserie Caulier “. Старо е десет години и има 8% алкохол, а се доставува на вашиот домашен праг кога ќе го порачате.

Winston Coctail – цена од 12.200 евра

winston

Светскиот рекорд за најскап коктел кој го држал Салваторе е победен кога Џозел Хефернан го направил овој пијалок кој во себе содржи 60 милилитри Croizet 1858 Cuvee Leonie коњак, кој по флаша лини 5.500 евра.

Loading...

Diamond Is Forever – цена од 19.600 евра

Diamond Is Forever

Овој пијалок може да се пие во хотелот Ritz-Carlton во Токио а доаѓа во пакет со еднокаратен дијамант. Diamonds are Forever коктелот е мешавина од Grey Goose вотка и лимет, како и високо квалитетен дијамант од 16 илјади долари.

До денес се продадени само две чаши од овој коктел, но сепак тој и понатаму цврсто стои како еден од најскапите коктели во светот, еден со најголем стил.

Legacy by Angostura – цена од 21.650 евра

Loading...

legacy-rum

На прославата на 50 години независност на Триндид во 2012 година, прв пат во продажба се пуштени 20 флаши од овој пијало, ни повеќе – ни помалку во флаша од кристал и сребро.

Penfolds Ampoule – цена по флаша од 147.500 евра

Penfolds Ampoule

Најскапото црно вино во светот, а прозиведено само 12 пати. Црвеното вино доаѓа во необична дрвена кутија со флаша со необична форма дизајнирана од страна на Andrew Bartlett. Црвеното вино т.е. пијалокот Penfolds ampule ексклузивно и единствено е направен само во 12 флаши до денес.

Loading...

Armand de Brignac Midas – цена од 185.500 евра

Armand de Brignac Midas

Оваа флаша шампањ е тешка 45 килограми, висока еден метар и содржи 40 рекуларни флаши шампањ. Исто така обоена е со злато. Секоја од флашите која е претставена во оваа издание е направен рачно и брата престижни методи на изработка, а произведено е во ограничен број.

Macallan стар 64 години – цена од 400.000 евра

Macallan-1824-Range

Според Гинисовата книга на рекорди ова е најскапото виски кое некгоаш е продадено. Самое дна флаша е направена и продадена на аукција во 2010 година, а парите заминале во добротворни цели.

Loading...

Diva Vodka Nordid – цена од 1 милион евра

Diva Vodka Nordid

Не е грешка во цената што ја читате. Овој пијалот е од Шкотска и е три пати филтрирана вотка која се провлекува низ лед, јаглен и песок кој содржи благородни камења.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.