Ова се најнеобичните светски рекордери

Сподели со своите пријатели

Гинисовата книга на рекорди е добар показател колку луѓето се разликуваат и какви работи можат да им истекнат. Во неа се наоѓаат рекорди и во растителниот и во животинскиот свет.

Loading...

Првата изглегла во 1955 година, а во јавноста ја пласирала истоимената приватна компанија, а сега ви пренесуваме дел од најнеобичните.

Насјтариот стрипер

Берние Баркер од САД е роден во 1940 година, а со стриптиз започнал да се занимава 60 години подоцна. Започнало како желба за враќање во форма откако се излечил од рак на простатата, но му се допаднало. Совоил над 40 натперварувања, а во Гинисовата книга на рекорди влегол во 2002 година како најтар стрипер на 62 години. Пред стриптизот работел како продавач на некретнини, а починал во 2007 година.

Во уста има ставено најмногу цевчиња (без раце)

Симон Елмор од Велика Британија е светски реордер од 2009 година кога во својата уста има ставено дури 400 цевчиња и ги држал дури десет секунди.

Најголема колекција на гумени патки

Шарлот Ли од САД пред три години станала рекордерка откако собрала 5.631 гумема патка, а секоја различна. Ги собирала од 1996 година.

Loading...

Продавач на сладолед со најдолг стаж

Алам Ганз (77) од САД е рекордер од минатата година затоа што веќе 67 години рподавал сладолед. Во својата приколка за сладолед без прекини работел од 1947 година. Работата ја наследил од семејството, а продавал сладолед заедно со својот татко уште кога имал десет години.

Најбрзо растечко растение

Одредена врста на бамбус влезе во книгата на рекорди затоа што дневно расте и до 91 сантиметар. Најголемиот бамбус во светот имал 40 метри и растел во тропите.

Најголема жива мачка

Името му е Херкулес и претставува плод на лав и тигрица, а живее во Миртл Бич Сафари, резерват за дивеч во САД. Долг е 3,33 метри, висок 1,25 метри, а тежи 418 килограми. Рекордер е од пред две години.

Најниската жена во светот

Јоти Кисањи Амге е родена во 1993 година во индиај со висина од само 62,8 сантиметри велзе во Гинисовата книга на рекорди во 2011 година. Вели дека поради реокрдот се чувствува популарно.

Loading...

Најголема пица која може да се нарача

„Mama’s and papa’s“ пицерија од Лос Анџелес има пица која чини околу 200 долари и мора да се нарача најмлаку 24 часа претходно. Широка е 1,37 метри, а исто толку е и долга па може да нахрани од 50 до 100 луѓе. Многу е популарна на разни забави.

Најдолгите бркови

Рам Сингх Ќаухан од Индија се прославил во 2010 година со најдолгите бркови во светот. Должината им е неверојатни 4,29 метри и без проблеми неколку пати ги превиткува на рака.

Најголемите природни гради

Уште ниту една жена не го преминала рекордор за големината на градина на Амењриканката Ани Хавкинс која рекордот го држи од 1999 гдоина. Нејзиното деколте имало обем од скоро два метри или прецизно 177,8 сантиметри, што е скоро двојно повеќе од просекот. Ани вели дека нејзините гради почнале да растат на девет години, а првиот градник го носела во третто одделение од основно училиште.

Најголема афро-фризура (жени)

Ејвен Џуде Дугас од САД во книгата на рекорди е влезена пред пет години со фризура висока 18,5 сантиметри, широка 19,6 и оспег од 132,1 сантиметри.

Loading...

Најмногу албино браќа и сестри

Сите четири деца на Марио и Анги Гаулин од Канада се родени со ретки генетички пореметувања – албинизам. Сара се родила во 1981, Кристофер во 1983, Џошуња во 1987, а Брендан во 1989 година.

Најмногу подигнати и фрлени луѓе во две минути (жени)

Анета Флорзик од Полска го држи рекордот од 2008 година. Во две минути подигнала и фрлила 12 луѓе.

Најмал технички исправен автомобил

Направен е од Аустин Коулсон, во Тексас 1212 година. Висок е 63,5 сантиметри, широк 65,42, а долг 126,47 сантиметри. Вози со брзина од 40 километри на час и смее само на патишта каде таа брзина е најголема дозволена.

Loading...

Најмногу луѓе кои миеле туѓи нозе

На масовното миење нозе во Кина минатата година се собраа 10.289 луѓе.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.