Ова се 10 најубави мажи за 2020 година (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Англискиот актер Роберт Патинсон (34) е најубавиот човек на светот, според британскиот естетски хирург д-р Џулијан де Силва, познат по истражувањето за идеална убавина според параметрите на „златниот пресек“ што го основале уште античките Грци.

Loading...

Тоа е математичка пропорција што може да се примени на секој предмет, личност и дел од телото и се нарекува „божествен пресек“.

Д-р Де Силва ги анализирала своите клиенти и познати личности користејќи компјутерска програма, а за оваа година најсовршени пропорции на лицето, т.е. со 92,15 проценти поклопување со „златотниот пресек“ имаше Патинсон.

View this post on Instagram

For timeoutlondon

A post shared by Robert Pattinson (@official_robertpattinson) on

– Младиот актер Роберт Патинсон беше меѓу првите пет во скоро сите категории бидејќи има изразито класични црти на лицето и правилно дефинирана вилица. Совршен дел од очите, веѓите, носот, брадата, усните, обликот на главата, единствениот резултат под просекот беше за усните кои се малку потенки – вели д-р Џулијан де Силва.

10 мажи со најубаво лице на светот за 2020 година:

1. Роберт Патинсон

View this post on Instagram

Any weekend plans?

A post shared by Robert Pattinson (@official_robertpattinson) on

2. Хенри Кевил

3. Бредли Купер

Loading...
View this post on Instagram

What was your favorite part in “A star is born”???

A post shared by Bradley Cooper (@theofficialbradleycooper) on

4. Бред Пит

5. Џорџ Клуни

View this post on Instagram

? #georgeclooney

A post shared by George Clooney (@georgeclooneynews) on

6. Хју Џекмен

7. Дејвид Бекам

8. Идрис Елба

9. Кање Вест

View this post on Instagram

New?Who this? #kanyewest

A post shared by Kanye West (@kanyew.est) on

10. Рајан Гослинг

Зад Патинсон е Хенри Кевил со 91,16 проценти поклопување со идеалот, Бредли Купер со 91,08 проценти, Бред Пит со 90,51% и Џорџ Клуни со 89,91%, Хју Џекман со 89,64%, Дејвид Бекам со 88,96 проценти, Идрис Елба 88,01 проценти, Кање Вест со 87,94 проценти и Рајан Гослинг со 87,48 проценти натпревар.

Loading...

КОЈ Е УБАВ СПОРЕД „ЗЛАТНИОТ ПРЕСЕК“?

Формулата на „златниот пресек“ се смета дека датира уште од античко време, но историчарите велат дека таа мора да се користи како равенка од ренесансните уметници и архитекти кога ги создале своите ремек-дела. Денес е популарна во естетиката.

Дали некој има совршено лице се определува според пропорцијата помеѓу должината и ширината на лицето. Се мери растојанието од горната линија на челото до растојанието помеѓу очите, од линијата на окото до брадата и потоа од дното на носот до дното на брадата.

Едно лице се смета за убаво ако сите броеви се приближно еднакви.

Внимание се посветува на симетријата и пропорцијата на лицето. За да се биде убав според „златниот пресек“, должината на увото мора да биде еднаква на должината на носот и ширината на окото еднаква на растојанието помеѓу очите.


Leave a Reply