Ова е рутата по која се движеше Путин во Мариупол: Ги избегнуваше породилиштето и театарот

Сподели со своите пријатели

Возејќи низ разурнатиот град ноќе, рускиот претседател Владимир Путин ја посети својата прва посета на Мариупол, град кој беше уништен кога руските сили го опколија на почетокот на војната.

Loading...

Би-Би-Си следеше дел од рутата по тој пат, која минуваше блиску до локациите кои беа цел на озлогласени напади за време на повеќемесечната опсада што заврши со руското заземање на градот во мај минатата година.

На видеото објавено од руските медиуми се гледа како Путин разговара со придружник додека се упатуваат кон градската концертна сала.

Кремљ соопшти дека посетата се случила доцна во саботата и дека Путин „спонтано“ одлучил да го обиколи градот.

Протераниот украински градоначалник на Мариупол, Вадим Бојченко, изјави за Би-Би-Си дека Мариупол има „лично“ значење за Путин поради она што се случи таму.

„Мораме да разбереме дека Мариупол е симболично место за Путин, поради гневот со кој тој го нападна градот Мариупол. Ниту еден друг град не беше толку уништен. Ниту еден друг град не беше под опсада толку долго. Ниту еден друг град не беше подложен на тепих бомбардирање“, рече тој.

 

Loading...

 

На видеото не се гледа породилиштето кое беше бомбардирано

„Тој дојде лично да види што направил“, додаде тој.

Би-Би-Си идентификуваше некои од клучните знаменитости долж рутата на рускиот лидер.

Изгледа дека Путин возел по улицата Куприн, па свртел во авенијата Мира, а потоа во авенијата Металурхив, каде се наоѓа концертната сала на Филхармонијата, која ја посетува подоцна во видеото.

Тој седи покрај маж со црна капа, кој руските медиуми го посочуваат како вицепремиерот на руската влада Марат Кушилин.

Од неговата лева страна додека возат по авенијата Мира, има скулптури од птици на поранешниот Плоштад Слобода во Мариупол.

На десната страна, иако не е прикажано на видеото, е породилиштето во Мариупол број три, кое беше бомбардирано во озлогласениот инцидент во март минатата година.

Фотографиите на тешка бремена жена со крваво лице како се спушта по скалите расфрлани со урнатини беа широко споделени поради бесот поради нападот. Преживеала и се породила следниот ден. Меѓу жртвите има уште една трудница.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тоа го нарече воено злосторство, но руската амбасада во Лондон тврди дека болницата повеќе не се користи, туку ја користеле припадници на Азовскиот полк.

Путин го посети новиот станбен комплекс

Путин ја исклучи авенијата Мира непосредно пред патот да стигне до Театарскиот плоштад – местото на смртоносниот бомбашки напад за кој се верува дека загинале најмалку 300, а веројатно и 600 цивили.

Цивилите ја користеле зградата како засолниште од опсадата, а пред театарот бил насликан на руски голем знак на кој пишува „деца“. Зградата се урнала кога била погодена.

Русија го негираше бомбардирањето и го обвини баталјонот Азов.

Во декември, украинските градски власти во егзил изјавија дека Русија ги урива урнатините на театарот. Русија „разбра каде е концентрацијата на луѓе и намерно ги уништи тие места, убивајќи луѓе. Тие систематски работеа на тоа“, рече Бојченко.

На видеото потоа се гледа како Путин го посетува новиот станбен комплекс, за кој велат дека се наоѓа во областа Невски во Мариупол.

Путин низ комплексот го води Кушилин, кој му покажува некои планови за реконструктивни работи.

Путин е виден како разговара со луѓе за кои руските медиуми тврдат дека се локални жители, а исто така го посетил станот за кој му било кажано дека се состои од три соби.

Loading...

90% од станбените згради се оштетени или уништени

Невски е нова област која се состои од десетина станбени блокови на запад од градот. Името го добила по реката Нева, на која се наоѓа Санкт Петербург, родниот град на претседателот Владимир Путин.

Градоначалникот Бојченко рече дека многу згради изградени од Руси се на периферијата на градот.

„Тие го изградија ова само за да докажат дека нивната верзија за тоа што се случува таму е вистинита. Но, тие лажат! Лажат дека дошле да го ослободат градот. Туку, го уништија. Овој град повеќе не постои. И потребни се 20 години за да се обнови !“ рече Бојченко.

Жителите на Мариупол за Би-Би-Си изјавија дека се градат нови згради, а некои од оштетените од руската армија се отстрануваат. ОН проценуваат дека 90% од станбените згради биле оштетени или уништени во рускиот напад.

Се прошета низ внатрешноста на концертната сала

Норвешкиот новинар Мортен Рисберг, кој го посети Мариупол во декември, рече дека видел „одлична градба и реставрација“ среде „уништувањето“.

„Тие ги менуваат имињата на улиците и ги бојат украинските бои со руски бои и ставаат руски знамиња насекаде“, изјави тој за Би-Би-Си.

Loading...

Повеќето од преостанатите цивили во градот „се фокусираа само на опстанокот“, рече тој.

Во вториот дел од видеото се гледа како претседателот Путин шета низ внатрешноста на концертната сала во Мариупол.

Руските државни медиуми објавија дека станува збор за концертната сала на Филхармонијата, а Би-Би-Си потврди дека снимката се совпаѓа со внатрешноста на салата.

Ова е истата зграда за која ОН предупредија дека ќе се користи за организирање на судењето на украинските војници кои со месеци го бранеа градот од руските сили во огромната фабрика за железо и челик Азовстал во Мариупол.

Русија конечно доби целосна контрола над Мариупол во мај, откако бранителите се предадоа.

Loading...

 

 

„Во подрумите чекаа да заврши рускиот терор“

Сликите објавени на социјалните мрежи во август – вклучително и од украинските власти – се чини дека покажуваат метални кафези кои се градат на сцената.

Според ОН, гонењето на воените затвореници (POW) за учество во непријателства е воено злосторство.

Loading...

Но, судењето никогаш не се одржа, бидејќи заробениците подоцна беа разменети за 55 затвореници од Украина, вклучувајќи го и поранешниот пратеник од про-Кремљ, Виктор Медведчук.

Најновото видео од внатрешноста на концертната сала покажува како внатрешноста на зградата оттогаш е реконструирана и кафезите повеќе не се видливи.

За време на опсадата, цивилите ја користеа концертната сала како и драмскиот театар како засолниште.

Бојченко објаснува како луѓето се криеле во подрумите на културните институции и „чекале да заврши рускиот терор“.

Тој го посети и споменикот од Втората светска војна

Пред инвазијата, тоа беше место за фестивалот на класична музика Мариупол Класик. Бојченко рече дека фестивалот е „голема прослава на класичната музика за жителите на Мариупол“, која привлече уметници од странство и од другите делови на Украина.

„Многу луѓе секогаш се собираа на овој фестивал за да го почувствуваат расположението што отсекогаш преовладуваше во Мариупол“, рече тој.

Loading...

Подоцнежните снимки го покажуваат претседателот Путин како го посетува споменикот од Втората светска војна, изграден во чест на советските трупи кои го вратија градот од нацистичка Германија.