Ова е најскапиот автомобил во светот, наводно e продаден за повеќе од 142 милиони евра (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Доколку гласините се покажат точни, тоа ќе значи дека овој Мерцедес е продаден по три пати повисока цена од претходниот рекордер.

Loading...

Станува збор за Silver Arrow 300 SLR Uhlenhaut Coupe, а цената што ја постигна е наводно неверојатни 142 милиони американски долари или нешто повеќе од милијарда куни. Еден автомобил постигна цена што може да одговара на буџетот на град со солидна големина, речиси на ниво на буџетот на градот Риека.

 

 

Веста ја објави Хагерти повикувајќи се на повеќе извори, а од Мерцедес се уште нема потврда. Автомобилот наводно бил продаден на приватна аукција за најмногу десетина избрани колекционери одржана на 6 мај во музејот на Мерцедес во Штутгарт.

И навистина, на веб-страницата на музејот има известување дека е затворен за јавноста до 15 мај. Доколку веста се покаже како вистинита, голема е веројатноста дека новиот сопственик ќе остане анонимен.

 

Loading...

 

Да потсетиме, најскап автомобил досега беше Ferrari 250 GTO од 1962 година, кој во 2018 година достигна цена од 48.405.000 американски долари. После тоа се проширија гласини дека уште една копија од овој модел е продадена за дури 70 милиони американски долари.

Во топ 10 најскапи автомобили во историјата се сите Ferrari, со исклучок на два автомобили, Mercedes W196 од 1954 година и Aston Martin DBR1 Roadster, од кои и двата достигнаа повеќе од 20 милиони долари.

 

 

Кога станува збор за Сребрената стрела, тоа е тркачки автомобил кој историски е произведен во само два примерока. Конкретната копија последен пат беше видена во јавноста пред десетина години на фестивалот на брзина во Гудвуд, кога ја прикажаа Сер Џеки Стјуарт и Мика Хакинен.

Loading...