Ова е најбизарниот обичај на првата брачна ноќ

Сподели со своите пријатели

Човекот останал ужаснат и збунет откако дознал за бизарниот ритуал на неговата прва брачна ноќ. Имено, неговата идна сопруга изјави дека нејзиното семејство сака да биде дел од неа.

Loading...

Поточно, кога младенците прво го конзумираат бракот првата брачна ноќ, семејството на невестата чека пред вратата од спалната соба, а потоа после тој дел од постелнината на која го конзумирале бракот се сече и се шие во таписерија што била во семејството со генерации.

Ритуалот на светот му го откри 23-годишник на Редит кој ги праша луѓето од таа мрежа дали треба да го стори тоа или да каже не и да ризикува да ја разочара иднината на својата идна сопруга.

 

 

– Нешто чудно што го забележав откако се веривме со мојата девојка, а тоа е дека роднините на мојата свршеница понекогаш се шегуваат за нашата брачна ноќ. Сметам дека е чудно што се шегуваат на таа тема, бидејќи сум прилично сигурен дека нејзиното семејство е свесно дека веќе сме спиеле заедно, бидејќи делиме кревет на сите празнични собири и одмори. Пред неколку ноќи, разговаравме за плановите за венчавка и размислувавме за местата на кои ќе одиме на меден месец. Мојата девојка и јас размислувавме за различни идеи кога таа ми рече дека нема да ни требаат веднаш – напиша тој во објава на Редит.

Кога ја прашав зошто, таа ми објасни дека сака да остане во куќата на нејзините родители првата брачна ноќ, а ми објасни и зошто: „Мажот и жената влегуваат заедно во главната спална соба и треба да го„ конзумираат “бракот. Остатокот од семејството чека пред вратата за да можат да аплаудираат и да се радуваат кога ќе излезат. Потоа парче постелнина се сече и се шие во голема таписерија во сопственост на мајката на мојата девојка – објасни тој.

Loading...

Тој додаде дека неговата свршеница видела во него дека не е многу среќен поради тоа и брзо му рекла дека „не мора да го земаат бракот таму ако му е непријатно и дека можат само да се преправаат“.

Иако овој млад човек сакаше да истакне дека не сака да го стори тоа, тој исто така рекол дека не сака да го налути семејството на својата девојка.

 

– Мислам дека мојата свршеница испрати пораки до нејзиното семејство и за овој разговор затоа што добив порака од нејзината мајка во која пишуваше дека „се уште не ја разбирам важноста на семејството и традицијата и дека овој тип на традиција постои подолго од што живеам ‘ – продолжи тој.

Повеќето луѓе кои ја коментираа објавата рекоа дека тој мора да „стапне на топката“ во врска со оваа ситуација.

Еден од коментарите гласеше: „Ако се согласите со ова сега, тоа ќе биде само почеток. Може да очекувате постојана борба околу границите … ‘.

Во втората, напишано е: „Или цврсто одолеј се или навикни се да е диктирано од традициите“.

Loading...

Меѓутоа, некои рекоа дека треба да ја доведе оваа традиционална атмосфера до крај, и го советуваа следново: „Кажи им дека ќе го сториш тоа, во замена за мираз од 100 говеда, бел коњ и дел од обработлива земја“.

Звучи како фер договор, пишува LADbible.