Ова е идеалната должина на спиењето за да го намалите ризикот од срцев и мозочен удар!

Сподели со своите пријатели

Лекарите и научниците нагласуваат дека со правилна и урамнотежена исхрана, редовна физичка активност и апстиненција од цигари и алкохол, квалитетот на сонот подеднакво влијае врз здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Loading...

Едно американско истражување покажа дека луѓето кои спијат меѓу шест и седум часа навечер имаат најниски шанси да добијат срцев удар или мозочен удар од оние кои спијат повеќе или помалку од тоа.

Американските лекари и научници нагласуваат дека со правилна и урамнотежена исхрана, редовна физичка активност и апстиненција од цигари и алкохол, здравјето на кардиоваскуларниот систем е подеднакво погодено од квалитетен сон – кој трае од шест до седум часа.

 

 

Така покажа најновото истражување направено на колеџот за кардиологија во Вашингтон, во кое се вели дека луѓето што спијат меѓу шест и седум часа навечер имаат помали шанси да добијат срцев или мозочен удар од оние кои спијат повеќе или помалку од тоа.

Научниците заклучија дека по мониторинг седум и пол години, и од податоците на 14.079 испитаници од Американското национално истражување за здравје и нутриционистички навики.

Loading...

За да го измерат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, тие користеа таканаречена „формула за спиење“ во која, меѓу другото, се мери просечната должина на спиење, а на испитаниците им беше измерено нивото на реактивен протеин Ц (ЦРП), кој има се покажа дека е поврзано со срцеви заболувања мониториран ризик за атеросклеротични кардиоваскуларни заболувања (АКВБ).

Бидејќи возраста, полот, расата, крвниот притисок и холестеролот на една личност исто така се вклучени во мерењето на ризикот од АКВБ, експертите успеаја да го пресметаат ризикот од срцев или мозочен удар (ако шансите за АКВБ, на пример, се помали од пет проценти , шансите се мали и за срцев удар), а просечниот вклучен ризик беше 3,5 проценти.

 

 

Истражувачите нагласија дека ги добиле овие податоци со мерење на сите горе наведени и времето што секој поединец го поминува на спиење, а оние што спијат помеѓу шест и седум часа дневно имале најмал ризик.

Авторот на студијата, д -р Картик Гупта од болницата Хенри Форд во Детроит, рече дека честопати гледаме на спиењето како фактор што влијае на кардиоваскуларните заболувања, но дека добриот сон може да го намали кардиоваскуларниот ризик за многумина.

– Испитаниците кои спиеле повеќе или помалку шест до седум часа имале поголеми шанси да умрат од некои срцеви заболувања – објасни Гупта и посочи дека покрај диетата и вежбањето, клучно е да се обрне внимание и на должината и квалитетот на спиењето.

Loading...

– Треба да сториме се за да го подобриме квалитетот на спиењето, бидејќи не е ист квалитет да спиеме шест до седум часа и да се свртиме во кревет после тоа време – вели докторот.

 

 

Овие резултати беа објавени набргу откако Јавната здравствена служба на Англија објави дека наскоро, благодарение на новиот уред, срцевите заболувања ќе бидат дијагностицирани за само неколку минути.

Иновативниот уред „обичен“ КТ покажува во 3D технологија, така што, на пример, опасна по живот коронарна артериска болест може да се потврди за само 20 минути.

Како да имате поквалитетен сон

Нутриционистот д -р Берти Стрингер сподели совети за добар сон. Тој препорачува 8 работи што можете да ги примените веднаш.

Loading...

1. Најдете време да се опуштите

Многу луѓе страдаат од проблеми со спиењето предизвикани од стрес, и за време на пандемијата, тој број нагло се зголеми. Затоа, секој ден треба да одвоите малку време за себе, да се опуштите во када или под туш, да напишете дневник или да разговарате со пријател.

 

 

2. Направете рутина и држете се до неа

Loading...

Користете калкулатор за спиење за да најдете вечерна рутина што одговара на вашата возраст и начин на живот.

3. Интимни врски

Поради ендорфините кои ни помагаат да се релаксираме и му помагаме на телото да влезе во фаза на длабок РЕМ сон, редовните интимни односи ви помагаат да имате редовен сон.

4. Отстранете ги надворешните пречки

Отстранете ги сите надворешни фактори што би можеле да ве попречат, како што се бучава и силна светлина. Нека вашата спална соба биде мирно и тивко место за одмор, и можете да ја намалите светлината или да запалите свеќи. Покрај тоа, можете да пуштате тивка музика што ви одговара.

Loading...

5. Јадете здраво

Витамините се особено важни за регулирање на деноноќниот ритам. Бидејќи неговите недостатоци се вообичаени, можете да користите тест на крвта за да откриете што ви недостасува и соодветно да ги замените витамините и да ја прилагодите вашата исхрана.

Покрај тоа, губењето на само пет проценти од тежината може позитивно да влијае на должината и квалитетот на спиењето.

 

Loading...

 

6. Бидете активни

Колку поактивно време поминувате на отворено, толку повеќе време останувате надвор, помага при проблеми со спиењето и го стимулира производството на витамин Д.

7. Избегнувајте јадење доцна навечер

Оброците доцна навечер го нарушуваат квалитетот на спиењето и го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес и дебелина.

8. Оставете го телефонот настрана

Loading...

Таканаречената „сина светлина“ на екраните на мобилните телефони, таблети и компјутери може да го потисне производството на мелатонин и со тоа да го продолжи времето потребно за спиење. Фрлете ги овие уреди најмалку еден час пред спиење.

 


Leave a Reply