Отворена изложбата „Нашата Фукушима“ (галерија+видео)

Сподели со своите пријатели

Изложбата „Нашата Фукушима“ вчеравечер беше отворена во кумановската Градска галерија, каде се изложени околу 120 дела на 36 учесници од 21 различан земја.

Изложбата има хуманитарен карактер и се организира по повод катастрофата во Фукушима која се случи во март 2011 кога земјотресот со голем интензитет, проследен со цунами, одзема човечки животи и предизвика голема хаварија на нуклеарната централа и нуклеарна контаминација на целата област – вели Јагода Томовска, професор и преведувач и еден од организаторите на изложбата.

На истата ќе бидат изложени и дела од учениците на кумановската гимназија под менторство на наставничката Валентина Јовановска, а целата манифестација беше збогатена и со културен настап со Здружението на пензионери и поетите на Куманово.

Истата ќе биде изложена до крајот на месец август во кумановската галерија каде љубителите на уметноста можат да ги разгледаат делата.

[wpdevart_like_box profile_id=”1414421878780055″ connections=”show” width=”300″ height=”550″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”en_US”]

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.