Отворен најдолгиот висечки мост во светот (фото)

Сподели со своите пријатели

Висечкит мост за пешаци, долг скоро половина километар, отворен е во швајцарскиот кантон Вале.

Овој мост го сруши светскиот рекорд, пишува порталот „20 минутен“.

 

Loading...

 

Мостот Чарлс Куонен, кој називот го добил по еден од спонзорите на изградбата, се наоѓа на височина од околу 80 метри над земја и ги поврзува населените места Грехен и Цермат.

Долг е 494 метри, а широк 65 сантиметри.

Соопштено е дека за изградбата на мостот биле потрошени околу 75.000 евра.

 

 

Првите пешаци мостот ги прими вчера.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.