06.09.2019 11:35

Отворен фестивалот „Рома труба фест“ (ФОТО+ВИДЕО)


Кумановци вчеравечеруживаа во звуците на трубата на 14-тиот „Рома Труба Фест“ кој беше свечено отворен на градскиот плоштад.

loading...

Организатор на традиционалната манифестација е Ансамблот за народни ромски песни и игри „Рушит Шакир“, а фестивалот се одржува со поддршка на Општина Куманово и Министерството за култура.

Вчеравечер настапија повеќе музички состави од Македонија, Франција, Кипар и Србија, а забавата продолжува и вечерва. Ѕвезда на вечерта ќе биде „Љубојна“ со што ќе заврши и овогодинешното издание.

Во продолжение дел од атмосферата, а повеќе фотографии на нашиот Инстаграм профил.

loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments