Отстранете го целулитот на природен начин: Пилинг со состојки што ги имате дома

Сподели со своите пријатели

Целулитот е еден од проблемите што ги мачи скоро сите жени, особено во текот на летото. Според истражувањето, дури 90 проценти од жените имаат проблем со целулит на некој дел од нивното тело.

Loading...

Најголемиот виновник за неговиот изглед е акумулацијата на масни наслаги, кои упорно не сакаат да исчезнат.

И најчесто тоа е комбинација од неколку фактори:

генетика

тежина

потрошувачка на никотин

нездрава исхрана

Секој од овие фактори, индивидуално или заедно, може да доведе до нарушувања во микроциркулацијата.

Loading...

Жените се подготвени да направат сè за убавина, а некои од начините можат да направат чуда. Антицелулитното кафе е еден таков третман.

 

 

Состојки:

1 чаша мелено кафе

1 чаша кафеав шеќер

1 лажица маслиново масло

Loading...

Подготовка:

Добро измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса и потоа истурете во стаклена тегла. Чувајте го пилингот во фрижидер и користете го двапати неделно.

Употреба:

Нанесете пилинг на проблематичните делови од телото со кружни движења и оставете го да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го со ладна вода.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *