21.02.2017 00:48

Отпуштени уште 227 судии и обвинители во Турција


Во Турција денес биле отпуштени уште 227 судии и обвинители во рмаките на истрагата за неуспешниот обид за државен удар, со што бројот на вработените во правосудството се зголеми 4.000, пренесува Ројтерс повикувајќи се на турските медиуми.

Турските службеници од јули минатата година суспендирале, отпуштиле или уапсиле над 100 илјади вработени во полицијата, војската, јавните служби, правосудството поради сомневања дека се поврзани со муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, која Анкара го обвинува дека го организирал пучот.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments