Отпуштени уште 227 судии и обвинители во Турција

Сподели со своите пријатели

Во Турција денес биле отпуштени уште 227 судии и обвинители во рмаките на истрагата за неуспешниот обид за државен удар, со што бројот на вработените во правосудството се зголеми 4.000, пренесува Ројтерс повикувајќи се на турските медиуми.

Турските службеници од јули минатата година суспендирале, отпуштиле или уапсиле над 100 илјади вработени во полицијата, војската, јавните служби, правосудството поради сомневања дека се поврзани со муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, која Анкара го обвинува дека го организирал пучот.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.