Откриени писма за животот на Хитлер: „Јас бев неговиот лекар, а не неговиот убиец”

Сподели со своите пријатели

Швајцарски потомок на германски лекар, еден од неколкуте кои се грижеле за здравјето на Адолф Хитлер, објави детали од писмото во кое се открива дека оториноларингологот Карл Ото фон Ајкен лекувал нацистички диктатор поради проблеми со гласот, објави во неделата NZZ am Sonntag.

Loading...

Весникот пишува дека Фон Ајкен го лекувал Хитлер неколку пати во период од десет години, почнувајќи од 1935 година. Писмата што Фон Ајкен му ги испраќал на својот братучед ги открил Роберт Допген, правнук на докторот, кој ги нашол додека ги истражувале семејните документи за училишен проект. Фон Ајкен починал во 1960 година. Британскиот историчар Ричард Џеј Еванс, експерт за германска историја, потврди дека необјавените писма се автентични, пишува весникот. Писмата укажуваат на огромниот страв на Хитлер од сериозна болест.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

 

 

„Ако нешто не е во ред, јас апсолутно мора да го знам тоа“, му рекол Хитлер на докторот по првата консултација во мај 1935 година, според едно од писмата. Швајцарскиот весник наведува дека деталите од писмата укажуваат и на важноста што Хитлер му ја придавал на сопствениот глас. Во едно писмо се наведува дека операцијата за отстранување на полипот била одложена до говорот на Хитлер и дека Фон Ајкен го советувал нацистичкиот диктатор да го одмори гласот по процедурата.

Во своите писма, Фон Ајкен никогаш не негирал дека постапувал со човек чии постапки резултирале со милиони брутално мачени и убиени луѓе во Втората светска војна, пишува швајцарскиот весник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Можат ли парите да нѐ направат среќни? Еве што велат истражувањата!

По војната, еден германски лекар, на прашањето на руските истражители зошто не го убил Хитлер, одговорил: „Јас бев негов лекар, а не неговиот убиец“. Хитлер се самоубил во бункер во Берлин во 1945 година, непосредно пред крајот на војната.

Loading...