Откриен досега непознат џиновски корален гребен (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Поморските истражувачи открија „непропустлив“ корален гребен долг 3 километри на длабочина од 30 метри од брегот на Тахити во Француска Полинезија. Тој е еден од најголемите откриени на таа длабочина, соопшти Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации. , кој ја предводеше мисијата.

Loading...

Совршената состојба на коралите во форма на роза и опсегот на области што ги покриваат го прават ова многу необично откритие, се вели во соопштението на УНЕСКО. Гребенот се протега во должина од три километри, широк е меѓу 30 и 65 метри и длабок меѓу 35 и 70 метри, прецизира УНЕСКО, додавајќи дека некои џиновски корали се во дијаметар од два метри.

„Тоа е малку истражено подрачје. „Она што добро го знаеме се областите меѓу нула и 30 метри“, изјави за АФП Летиција Хедовин, морски биолог и експерт за корали од француски истражувачки центар.

„Овие корали не покажуваат знаци на стрес или болест, додека коралите поблиску до површината во Француска Полинезија доживеаја епизода на белење во 2019 година, а морските ѕвезди често може да ги опустошат коралите проголтувајќи ги“, додаде таа.

Таа наведува дека ова е почеток на програмата за мониторинг за која се надеваат дека ќе биде долгорочна, за да можеме подобро да разбереме зошто овој корален гребен видно не настрадал од климатските промени и каква е динамиката на неговото население, пренесува Ројтерс.