Отфрлена тужбата за измама против Доналд Трамп

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја доби својата братучетка Мери Трамп во судски спор во кој таа ги тужеше него, неговите двајца браќа и една сестра за измама во мултимилионското наследство.

Loading...

Во одлуката, судијата на Њујоршкиот суд Роберт Рид на Менхетен рече дека Мери Трамп поднела тужба против нејзините роднини по спогодбата во 2001 година во врска со наследството на таткото на Доналд Трамп, Фред Трамп постариот, пренесува Ројтерс.

Одлуката на судијата Рид дојде истиот ден кога федералниот судија на Менхетен му врачи на Доналд Трамп уште една правна победа и ја отфрли тужбата поднесена од адвокатот Мајкл Коен, кој тврди дека бил вратен во затвор, наводно, како одмазда за пишување мемоари со кои се оцрнува Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Случајот на Мери Трамп ги следи своите корени од 1981 година и смртта на нејзиниот татко, Фред Трамп Џуниор, постариот брат на Доналд Трамп, кој на тогаш 16-годишната Мери и остави профитабилно портфолио со недвижнини.

Мери Трамп, денес 57-годишна психолог, тврди дека нејзините братучеди Доналд и Роберт Трамп и нејзината тетка Меријан Трамп Бери требало да ги заштитат нејзините интереси, но наместо тоа „олесниле“ за десетици милиони долари.