Осумгодишното момче вшмукувано од одвод на базен: Го извлекле дури по два часа

Сподели со своите пријатели

На дваесетина километри од Рим, осумгодишниот Стефан, кој бил таму на одмор со семејството, починал во Терме ди Кретоне.

Loading...

Трагедијата се случила во четвртокот вечерта кога детето било вшмукувано во одводот на базенот, поради што осумгодишното дете се удавило, јавува Слободна Далмација.

Откако звучниците ги предупредиле гостите дека базените ќе се затворат и дека ќе тргнат кон излезите, детето паднало во водата.

Набрзо завршил на дното од каде што го влечела одводната цевка, пишува италијанскиот „Кориере дела сера“.

Набрзо пристигнале здравствените работници и пожарникарите, но поради преголемиот притисок на водата не успеале да го спасат.

Телото на Стефан било извлечено дури по два часа, осумгодишното момче дотогаш веќе било починато.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

Според првичните информации, момчето паднало во базенот кога се чистеле и празнеле цистерните, а истражителите се обидуваат да утврдат дали Стефан нурнал или паднал во водата и зошто го стартувале системот за чистење ако се уште имало голем број на гости околу базенот.

Телото на детето е на обдукција, а се проверува исправноста на одводниот систем за да се дознае што всушност се случило.

Loading...