Осум сириски деца и нивната мајка загинаа во пожар во Турција

Сподели со своите пријатели

Девет сириски државјани, мајка и осум деца загинаа во пожар во нивниот стан во Турција, објави новинската агенција Анадолу.

Loading...

Децата се на возраст од 1 до 11 години, објави Анадолија.

Станот во кој престојуваа 31-годишна мајка, нејзините шест деца и двајцата внуци се запали во вторникот вечерта, изјави гувернерот на Бурса, Јакуп Канболат, а пренесува Анадолија.

Мајката живеела со децата во провинцијата Бурси во северозападна Турција, додаде тој.

Според првичните информации, пожарот во станот на вториот кат можеби бил предизвикан од греалка, изјави Канболат.

Уште тројца на повисоките катови се полесно повредени и се пренесени во болница.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уапсена е внуката на врховниот лидер на Иран

За време на војната во Сирија во 2017 година, мајката побегнала од Алепо со своите деца.