Осум лица загинаа во бомбашки напад во Пакистан

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа во бомбашки напад врз возилото на началникот на едно неталибанско село во Пакистан, соопшти полицијата.

Loading...

Висок полицаец во областа Сват, Саид Кан, рече дека убиениот шеф на мировниот комитет на селото Идриз Кан бил во обиколка на областа кога експлодирала бомба покрај патот и удрила во возило.

Кан додаде дека првичните извештаи укажуваат дека во нападот загинале пет лица, но подоцна било потврдено дека животот го загубиле осум лица, меѓу кои и двајца полицајци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралија додаде 15 нови загрозени видови на листата

Одговорноста за нападот ја презеде пакистанската талибанска милитантна група позната како „Техрик Талибан Пакистан“, изјави нејзиниот портпарол Мохамад Курасани, пренесува АП.

Тој посочи дека убиениот шеф на мировниот кабинет пред неколку години ги поддржувал безбедносните сили.