Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

Сподели со своите пријатели

Капсулата Орион на американската вселенска агенција НАСА синоќа за последен пат прелета околу Месечината и се упати кон Земјата, а во недела е планирано да падне во морето кај Сан Диего.

Loading...

Официјалните лица велат дека тринеделниот тест лет ги надминал очекувањата, но најголемиот предизвик е пред нас, поминување низ атмосферата со повеќе од 30 пати поголема брзина од звукот.

Капсулата во која има три кукли со сензори за мерење на вибрации, космичко зрачење и други параметри наместо екипажот, се приближила до Месечината од нејзината „темна страна“ која не е видлива од Земјата.

Капсулата прелета и покрај местата за слетување на Аполо 12 и 14, но на височина од 1.900 километри, не можеше да се забележи ништо што астронаутите можеби го оставиле зад себе пред половина век.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бил Гејтс: Подобро да купам вакцини отколку да патувам на Марс

Орион стигна на Месечината на 21 ноември, прва мисија по програмата Аполо на НАСА пред 50 години.

Доколку пробната мисија оди добро, астронаутите би можеле да летаат околу Месечината веќе во 2024 година.

Ако тоа оди добро, слетувањето на Месечината би можело да следи во 2025 година.