Орбан: Унгарската влада го поддржува членството на Шведска во НАТО

Сподели со своите пријатели

Унгарската влада е за влез на Шведска во НАТО и наскоро ќе закаже гласање за ратификација во парламентот, објави во средата премиерот Виктор Орбан.

Loading...

Овој потег ќе му овозможи на Стокхолм да стане членка на воениот блок предводен од САД по речиси две години одложување.

Шведска поднесе барање за членство во НАТО во мај 2022 година, наведувајќи го конфликтот меѓу Русија и Украина, но се соочи со противење од Турција и Унгарија поради тековните спорови со двете земји.

Правилата на блокот бараат едногласна согласност пред да може да прими нови земји-членки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

„Само што го завршив телефонскиот разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг“, објави Орбан на мрежата Х (поранешен Твитер).

„Потврдив дека унгарската влада го поддржува членството на Шведска во НАТО. Нагласив и дека ќе продолжиме да апелираме до унгарското Национално собрание да гласа за прием на Шведска и да ја заврши ратификацијата во првата можна можност, пренесува Раша тудеј.

Будимпешта го обвини Стокхолм дека кажува „безобразни лаги“ за унгарската демократија како дел од тековниот спор во ЕУ.

Од средата, унгарскиот парламент не гласаше за ратификување на неговата листа.

Loading...

Турските пратеници во вторникот гласаа за одобрување на членството на Шведска, испраќајќи нацрт-закон за ратификација на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Анкара имаше сериозни несогласувања со Стокхолм околу човековите права, тероризмот и трговијата со оружје, што ги попречува плановите на НАТО Шведска и Финска да се приклучат заедно во блокот.