ОПОЗИЦИЈАТА ПОБЕДИ: Ердоган го призна поразот на неговата партија

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го призна поразот на неговата Партија на правдата и развојот (АКП) на општинските избори во неделата.

Loading...

Главниот противник на владејачката партија, Републиканската народна партија (ЦХП), успеа да ги задржи градоначалничките места во Истанбул и Анкара, кои партијата на Ердоган ги загуби пред пет години.

ЦХП преовладуваше во 36 од 81 провинција во Турција, вклучително и некои традиционални упоришта на АКП, објави новинската агенција Анадолу, цитирајќи ги прелиминарните резултати.

Партијата освои 37 отсто од гласовите во целата држава, наспроти 36 отсто на АКП, што е исто така најдобар резултат за секуларна националистичка партија во последните две децении.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

– Не можевме да го постигнеме резултатот што го сакавме на локалните избори – рече Ердоган, нарекувајќи го „пресвртница“ за АКП.

Како што наведува, партијата ќе ги „поправа грешките и недостатоците“.

– Без разлика на резултатите, победник на овие избори е пред се нашата демократија, националната волја – додаде претседателот.

Водачот на ЦХП, Озгур Озел, испрати слична порака во неговиот победнички говор.

Loading...

– Во оваа победа нема губитници. Нашиот успех не е пораз за никого – рече тој и додаде дека гласачите „одлучиле да го сменат 22-годишниот имиџ во Турција и да ја отворат вратата за нова политичка клима во нашата земја“, мислејќи на времето поминато на власт Ердоган.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Светските лидери го повикаа Израел да избегне ескалација

Политичките експерти велат дека загубата на АКП во голема мера се должи на економските тешкотии со кои Турција се бори во последниве години, особено по минатогодишниот разорен земјотрес во кој загинаа повеќе од 53.000 луѓе.

Новата политичка сила наречена Нова Партија на благосостојба (ИРП), која го дели религиозно-конзервативниот став на АКП, се чини дека привлече поддржувачи кои не беа задоволни од начинот на кој владата се справува со економијата.