ОН упатија апел: Бараат помош од 51,5 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации и партнерите упатија апел за рекордна помош од 51,5 милијарди долари во 2023 година, при што се очекува на уште десетици милиони луѓе да им треба хуманитарна помош.

Loading...

Глобалниот хуманитарен преглед на ОН проценува дека на дополнителни 65 милиони луѓе ќе им треба помош следната година, со што вкупниот број ќе достигне 339 милиони во 68 земји.

Тоа претставува повеќе од 4 проценти од луѓето на планетата или приближно населението на САД.

„Хуманитарните потреби се шокантно високи бидејќи овогодинешните екстремни настани се прелеваат во 2023 година“, рече координаторот за вонредни состојби на ОН, Мартин Грифитс, наведувајќи ја војната во Украина и сушата во Африканскиот рог.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западен Брег: Израелската армија уби Палестинец во Хеброн

Финансирање од донатори под притисок

„За луѓето на работ, овој апел значи спас“.

Повеќе од 100 милиони луѓе се протерани од своите домови, додека конфликтите и климатските промени ја поттикнуваат кризата со раселувањето.

Во меѓувреме, деветмесечната војна меѓу Русија и Украина го наруши извозот на храна и околу 45 милиони луѓе во 37 земји во моментов се соочуваат со глад, се вели во извештајот.

Годинешната жалба претставува зголемување од 25 проценти во однос на лани.

Loading...

Но, донаторското финансирање е веќе под притисок од повеќекратните кризи.

Обединетите нации се соочуваат со најголем недостиг од финансиски средства досега, со нивните апели финансирани само околу 53 проценти во 2022 година, покажаа податоците до средината на ноември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на ЕПП предложи кревање ограда на границите на ЕУ

Поради тоа, хуманитарните организации се принудени да одлучат кому ќе ги насочат расположливите средства“, се вели во соопштението на ОН.