ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите што се топат

Сподели со своите пријатели

Метеоролошката агенција на Обединетите нации (СМО) денеска соопшти дека глечерите се намалиле повеќе од кога било во периодот од 2011 до 2020 година и дека Антарктикот изгубил повеќе од 75 отсто од мразот во споредба со претходната деценија, предупредувајќи дека светот ја губи трката да ги спаси глечерите што се топат.

Loading...

Метеоролошката агенција на ОН предупредува на овие промени во последниот извештај за последиците од климатските промени на планетата во текот на неколку децении, пренесе АП.

СМО наведува дека глечерите ширум светот се намалувале за околу еден метар годишно во просек од 2011 до 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари

Беа измерени повеќе од 40 „референтни глечери“, а резултатите покажаа најголемо намалување на масата на глечерите во таа деценија.

„Секоја деценија од 1990-тите беше потопла од претходната и не гледаме никакви знаци за промена на овој тренд“, рече генералниот секретар на Светската метеоролошка агенција Питер Талас, предупредувајќи дека светот ја губи трката за спасување на глечерите што се топат.

Бранот покажа дека затоплувањето на океаните и топењето на глечерите доведоа до речиси двојно зголемување на стапката на пораст на нивото на морето за помалку од една генерација.

Климатологот од Универзитетот во Пенсилванија во Америка, Мајкл Ман, тврди дека затоплувањето постојано се зголемува од 1990 година, но дека не се забрзува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

Ман предупреди во е-пошта дека таквото затоплување поттикнува сè поопасни екстремни временски настани, поплави на крајбрежјето и многу други „катастрофални“ влијанија.

Loading...

Ман посочи дека затоа е исклучително неопходно на глобалниот самит COP28, што се одржува во Дубаи, да се донесат заклучоци за намалување на емисиите на јаглерод диоксид, пренесува Танјуг.