ОН: Северна Кореја го подготвува својот прв нуклеарен тест од 2017 година

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации предупредија дека Северна Кореја во моментов се подготвува за својата прва нуклеарна проба од 2017 година.

Loading...

Изминатите месеци се забележани градежни работи на подземен тест на северот од земјава.

„Работата на полигонот за нуклеарно тестирање Пунгје-ри го отвора патот за дополнителни нуклеарни тестови за развој на нуклеарно оружје“, се вели во доверливиот извештај на ОН, чии делови беа достапни на ДПА.

Сателитските снимки на локацијата сугерираат дека Северна Кореја ја поправала својата тунелска мрежа во Пунги-ри, како и обнова на објектите на локацијата што беа урнати во 2018 година за време на преговорите со САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Демократите усвоија закон од 740 милијарди долари

Според извештајот на ОН, кој ги опфаќа активностите во изминатите неколку месеци, капацитетот за производство на фисилен материјал исто така се зголемил во нуклеарната централа во Јонгбјон во земјата.

Набљудувачите со месеци се загрижени дека по бројните ракетни тестови на Пјонгјанг, првата нуклеарна проба на Северна Кореја по речиси пет години би можела да биде неизбежна.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ги истакнува активностите во Пунгје-ри од јуни, каде Северна Кореја изврши шест експлозии на нуклеарни проби во периодот од 2006 до 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден го поздрави примирјето меѓу Израел и Палестина

Владата во Пјонгјанг е под строги санкции поради нејзините програми за нуклеарно оружје и балистички ракети.

Loading...