ОН: Руската инвазија доведе до ужасни приказни за кршење на човековите права

Сподели со своите пријатели

Меѓународното хуманитарно право е „отфрлено“ во Украина, а руската инвазија на соседна земја доведе до „ужасни приказни“ за кршење на човековите права, изјави во петокот највисокиот претставник на ОН за човекови права.

Loading...

Канцеларијата на ОН за човекови права, со седиште во Женева, вели дека има се повеќе докази за воени злосторства извршени од руските сили обвинети за неселективно гранатирање и бомбардирање населени области, уништување болници, училишта и друга цивилна инфраструктура.

 

ВАШИНГТОН: Снајперист рани четири лица, па си пресуди

 

Покрај неселективните напади и одбивањето на медицинска нега, имаше стотици извештаи за произволни убиства и сексуално насилство откако Русија го започна својот напад пред речиси два месеци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Укинати корона мерките во Северна Кореја

„Нашата досегашна работа детално ја покажа ужасната приказна за повреди на цивили“, рече Мишел Башелет, висок комесар на ОН за човекови права.

Канцеларијата на Бачеле потврди 5.264 цивилни жртви – 2.345 убиени и 2.919 повредени – од почетокот на војната на 24 февруари.

Loading...

 

Сателитските снимки покажуваат нова масовна гробница во близина на Мариупол

 

„Знаеме дека реалните бројки ќе бидат многу поголеми кога ќе излезат на виделина ужасите во областите на интензивни борби, како што е Мариупол“, рече таа.

„Се појавуваат податоци за степенот на случајни егзекуции на цивили во областите окупирани од руските сили“, додаде таа, укажувајќи на добро документираниот масакр на жителите во киевското предградие Буча.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Укинете ги визите за руските убијци

75 обвиненија за сексуално насилство врз жени, мажи и деца, главно во регионот на Киев, се поднесени до Канцеларијата на ОН низ Украина.

 

Пентагон: Украина сега има повеќе тенкови на бојното поле од Русија

Loading...

 

Канцеларијата изброи 114 потврдени напади врз медицински установи во Украина. Но, се претпоставува дека и вистинската бројка е поголема.

Нападот на 8 април на железничката станица Краматорск, во кој касетна муниција уби 60 цивили, покажа дека се игнорираат принципите на меѓународното хуманитарно право, додаде Бачелет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Каде заглави транспортот на житарици?

Во меѓувреме, Андриј Небитов, началникот на полицијата во регионот на Киев, рече дека неговите сили откриле околу 1.000 тела откако руските сили се повлекле од градот.

 

Русите горди на тенкот што дрифта низ разурнатиот Мариупол (ВИДЕО)

 

Новите сателитски снимки направени од приватна американска компанија и објавени од неколку медиуми во четвртокот – вклучувајќи ги Њујорк Тајмс и Би-Би-Си – укажуваат на можна масовна гробница надвор од Мариупол.

Loading...

Мариупол беше опколен од непријателски трупи непосредно по почетокот на руската инвазија пред два месеци.