Пентагон: Украина сега има повеќе тенкови на бојното поле од Русија

Сподели со своите пријатели

Благодарение на европските испораки на оружје, украинската војска сега има повеќе тенкови на бојното поле отколку Русија, тврди Пентагон.

Loading...

Експертите тврдат дека два месеци по почетокот на војната, предноста на Русија значително се намалила благодарение на испораката на тенкови Т-72 од советската ера во Киев од Чешка и другите европски сојузници во НАТО, пишува британски Телеграф.

„Во моментов, Украинците имаат повеќе тенкови во Украина отколку Русите и добро ги користат“, изјави за новинарите во четвртокот неименуван висок функционер на Пентагон.

Украинските вооружени сили претходно тврдеа дека Русија изгубила повеќе од 680 тенкови, од кои повеќето се уништени, додека некои го смениле сопственикот откако биле пронајдени напуштени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Експертите припишуваат значителни руски загуби на напредното противтенковско оружје дадено на западните нации од Украина, како и лошото одржување и опаѓањето на моралот меѓу руските војници.

– Значаен е фактот што украинската армија постигна паритет во бројот на тенкови со Русите во Украина. Теренот на исток е посоодветен за маневрирање со комбинирано оружје, па затоа е важна количината на оружје.

Како и добро лидерство и тактики, во кои Украинците далеку ги надминуваат Русите – изјави Мик Рајан, пензиониран генерал-мајор и соработник на Центарот за стратешки и меѓународни студии.

Минатиот месец беше објавено дека Украина во март имала повеќе тенкови отколку на почетокот на војната на 24 февруари, кога имала околу 2.000 тенкови.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Украина успеала да зароби најмалку 161 руски тенк на бојното поле, според воената аналитичка веб-страница Орикс. Русија, пак, зароби 43 украински тенкови, велат аналитичарите кои ги проучуваат фотографиите и видеата на социјалните мрежи.

Големата предност на Украина се и домашните линии за снабдување, додека Русите се протегаат на големи површини.

Висок американски одбранбен функционер рече дека Русија се обидува да научи од тие грешки додека ги префрли своите копнени операции од северна Украина во Донбас на исток и Мариупол на југ.

Не е јасно колкав е вкупниот број на тенкови од двете страни, ниту дали напорите на Русија за снабдување на тие единици на крајот ќе го променат балансот на тенковите распоредени во Украина во корист на Москва.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

И украинските и руските сили се потпираат на постари модели на тенкови Т-72, ​​кои исто така се посоодветни за теренот каде што се водат борбите.

Што се однесува до противтенковската одбрана, Украинците сега се во многу поволна позиција бидејќи добија значителна помош од Западот.

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот најави нова помош од 800 милиони долари за Украина, вклучително и десетици хаубици и тактички дронови за борба против Русија во спорниот источен регион Донбас.

Тој рече дека пакетот е специјално дизајниран за порамна територија на регионот.

Loading...