ОН потврдија: Израелската армија пукаше во новинари од тенк

Сподели со своите пријатели

Израелски тенк истрелал две гранати врз група меѓународни новинари кои биле јасно означени како такви, што е спротивно на меѓународното право, според истрагата на ОН.

Loading...

Овој смртоносен инцидент се случи во Либан кон средината на октомври минатата година.

Ројтерс ги виде заклучоците донесени во извештајот од седум страници.

Тие го потврдуваат она што самата агенција го открила додека ја истражувала смртта на нејзиниот вработен Исам Абдула и повредите на шест други новинари, вклучително и оние кои работат за агенцијата Франс прес (Франс прес) и Ал Џезира.

Извештајот беше подготвен од Привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ), мировна мисија распоредена на границата меѓу Израел и Либан во 2006 година, како дел од договорот со кој стави крај на израелската окупација на јужниот сосед.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Нападот се случи на 13 октомври, во првите денови од израелската опсада на Газа како одмазда за големиот упад на палестинската милитантна група Хамас.

Тензиите се зголемија и на границата со Либан, со спорадични напади на израелските одбранбени сили (ИДФ) и милитантите на Хезболах.