Олеснување во Белата куќа по резултатите од локалните избори

Сподели со своите пријатели

Во Белата куќа имаше чувство на олеснување откако демократите постигнаа добри придобивки на локалните избори, и покрај неодамнешните анкети кои покажаа дека рејтингот на демократскиот претседател Џо Бајден е низок.

Loading...

„Ако добивам по еден долар за секој пат кога анкетите и аналитичарите ги отпишуваат Џо Бајден и демократите, веројатно не би требало повеќе да работам“, рече Сем Корнејл, извршен директор на националниот комитет на партијата.

Критики за Бајден

„Демократите победуваат секој пат, а тоа ќе го сторат во ноември“, предвидува тој.

Бајден беше критикуван оваа недела за неговата одлука повторно да се кандидира за претседател во 2024 година по серија негативни анкети.

Различни фракции на демократите ја изгубија довербата во својот претседател, фрустрирани од неговиот став кон Израел, недостатокот на акција против климатските промени и инфлацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

Резултатите од анкетите на Њујорк Тајмс и Универзитетот во Сиена покажуваат дека Бајден е зад републиканскиот фаворит Доналд Трамп во пет од шест клучни држави.

Анкетата на Ројтерс и Ипсос покажува дека популарноста на претседателот е на 39 отсто, што е најниско ниво од април.

Победата на демократскиот гувернер Енди Бешеар во Кентаки во вторникот, усвојувањето на амандманот за гарантираното право на абортус во мнозинскиот републиканец Охајо и победата на демократите во Пенсилванија, важна за изборите, покажуваат дека партијата на Бајден не е за отпишување, пишува Ројтерс.

Loading...

„Дел од гласачите се оддалечуваат од Републиканската партија“

Резултатите во Охајо покажуваат дека правата за абортус остануваат победничко политичко прашање за демократите, откако конзервативното мнозинство на Врховниот суд го укина уставното право на абортус.

Но, сè уште не е јасно дали победите на демократите од минатата недела ќе се прелеат и на изборите следната година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран вели дека не е вклучен во никакви дејствија против американските сили

Гласачите кои гласаа во вторник на федерално и локално ниво се потенцијално многу различни од оние кои ќе излезат на гласање во ноември 2024 година, покажуваат излезните анкети.

Во Охајо, тие покажаа дека гласачите ги избрале демократите, иако Трамп победи таму во 2020 година со осум процентни поени.

Републиканската консултантка за политичка стратегија Мери Ана Маркузо смета дека актуелните избори даваат навестување што ќе се случи во 2024 година, но сепак предизвикуваат одредена загриженост во нејзината партија.

„Има дел од гласачите, особено жените од предградијата, кои се оддалечуваат од Републиканската партија“, рече таа, а потоа додаде: „Тие го штитат своето тело повеќе отколку даночните олеснувања“.

„Владата не треба да ѝ кажува на жената што да прави со своето тело“

Американскиот потпретседател Камала Харис ненајавено се појави во Белата куќа во средата за да говори за прашањето на абортусот, објавувајќи ја пораката што демократите ќе водат кампања за следната година – нивната партија, а не републиканците, ќе ги штитат личните права на Американците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина ги повика САД да престанат да го гледаат Пекинг како непријател

„Мислам дека Американците синоќа покажаа дека се подготвени да се залагаат за слободата и индивидуалните права и ветувањето за слобода во Америка“, рече Харис, нарекувајќи ја „добра ноќ за демократијата“.

Loading...

Тие избори покажаа дека „власта не треба да и кажува на жената што да прави со своето тело“.

Бајден, кој овој месец ќе наполни 81 година, во моментов нема сериозни противници во партијата и веќе има собрано десетици милиони долари за својата кампања, надминувајќи го 77-годишниот Трамп.