03.08.2015 12:59

Октопод – огромно дрво со домати (галерија)


Она што го гледате на фотографиите се домати, но во малку поголемо издание. Ова дрво градинарите го нарекуваат „Октопод“. За да произведувате вакви домати потребно е да имате многу слободно време и прилична сума на пари.

Руските градинари успеале вештачки да направат дрво со домати од кое може да се добијат околу 1500 килограми или прецизно 1400 парчиња вкусен зеленчук, односно домати.

loading...

Октопод дрвото може да оди до неверојатни 8 метри во височина и тоа за доста краток времени интервал од само 90 дена. Првите 7-8 месеци дрвото домат не дава плодови туку тогаш се формира плодот како и самото дрво.

Во галеријата што следува погледнете како всушност тоа изгледа.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments