Околу 4.000 познати личности жртви на лажни порно видеа

Сподели со своите пријатели

Речиси 4.000 познати личности се идентификувани како жртви на лажна порнографија, а „Канал 4“ откри дека 255 Британци биле злоупотребувани за да се генерираат експлицитни снимки, вклучувајќи ја и водителката Кети Њуман.

Loading...

Анализата спроведена од „Канал 4“ на петте најпосетувани веб-страници со лажна порнографија покажа дека на списокот на злоставувани има речиси 4.000 познати личности, од кои 255 се Британци, пишува лондонски „Гардијан“.

Познати личности чии лица се користени и вештачки вметнати во порнографски содржини вклучуваат актерки, ТВ ѕвезди, музичари и Јутјубери, но никој од нив не е именуван.

Анализата покажа дека петте најпосетувани веб-страници имале околу 100 милиони прегледи во период од три месеци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

„Навистина е сурово што не можам да ги видам луѓето кои го направија ова и тие можат да ја видат оваа измислена верзија од мене, оваа моја лажна верзија“, рече водителката на вестите на Канал 4, Кети Њуман, која беше идентификувана како меѓу жртвите.

Според Законот за безбедност на интернет, кој беше донесен како одговор на ширењето на лажна порнографија генерирана од вештачка интелигенција, од 31 јануари споделувањето такви слики без согласност е нелегално во ОК, но создавањето на содржината не е. Бриселскиот портал „Политико“ претходно објави дека судот во Италија побарала од премиерката Џорџа Мелони да сведочи во јули оваа година во граѓанска тужба против двајца мажи кои наводно биле вмешани во создавање и објавување на лажни порнографски видеа користејќи ја нејзината слика користејќи вештачки интелигенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица

Лажните снимки се направени во 2020 година, пред нејзиниот премиерски мандат.

Премиерката бара отштета од таткото (73) и синот (40) за лажни порно видео снимки кои биле објавени на американска порнографска веб-страница и биле прегледани неколку милиони пати, се наведува во обвинението.

Loading...