Околу 200 Белоруси се борат на страната на Украина

Сподели со своите пријатели

Околу 200 Белоруси се борат на страната на Украина заедно со националистите, изјави денеска заменик министерот за внатрешни работи на Белорусија, Генадиј Казакевич.

Loading...

„Достапните податоци сугерираат дека околу 200 Белоруси се борат за Украина заедно со националистите“, рече Казакевиќ, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека најмногу биле учесници на протестите во 2020 година кои извршиле, како што рече, разни кривични дела и успеале да избегнат кривично гонење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украина не е перница меѓу Западот и Русија, таа ќе биде членка на Европската унија