Околу 20.000 луѓе беа раселени од карипскиот остров Сент Винсент по серијата огромни вулкански ерупции (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Според ООН, 4.000 евакуирани живеат во 87 привремени засолништа, во кои нема вода и основни потреби.

Loading...

Вулканот Ла Софриере започнал да покажува знаци на активност уште во декември, а властите го раселија населението од четвртокот, 8 април.

 

 

Оттогаш, ерупциите се интензивираат, а облаци од пепел и чад го пригушуваат островот, кој има повеќе од 110.000 жители.

Националната организација за управување со вонредни состојби (НЕМО) објави ажурирања на Фејсбук, велејќи дека вулканот произведува опасни „густини на пирокластична струја“. Ова се брзи струи на отпад и пепел што можат да поминат стотици метри во секунда.

Центарот за истражување UVISemic, кој ги следи земјотресите, вулканите и цунамито во источниот дел на Карибите, соопшти дека експлозиите најверојатно ќе продолжат и потенцијално ќе се зголемат.

Loading...

Соседните острови испраќаат помош за заглавените во Сент Винсент, но ОН предупредија дека претстои хуманитарна криза.

 

 

 

Како што објави Би-Би-Си Њуз, Дидие Требук, постојан координатор на ООН за Барбадос и Источна Кариби, во средата им изјави на новинарите: „Се соочуваме со ситуација со голема неизвесност, и исто така растечка хуманитарна криза што може да продолжи неколку недели, месеци “.

Ла Софриере не еруптира од 1979 година, кога вулканска ерупција виде како остатоци се фрлаат во воздух илјадници стапки, а некои од нив стигнаа до Барбадос, на стотина километри оддалеченост.

Американската амбасада преку соопштение за јавноста соопшти дека Royal Carribean International, бродска компанија соработува во бесплатната евакуација на американските граѓани блокирани на островот.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *