Ограбиле продавница, упаднале во куќа, па повикале полиција да им го премести мебелот

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Флорида уапси двајца провалници откако еден од нив се јавил на 911 за да побара помош од полицијата при преместување предмети од домот во кој упаднале, соопштија властите.

Loading...

Претходно била провалена продавница на Dollar General и „биле украдени повеќе предмети“, се вели во соопштението на шерифот на округот Полк, кој го документирал наводниот инцидент во изјава за апсење и објава на Фејсбук, објави Гардијан.

Додека полицајците ги прегледуваа безбедносните снимки од продавницата, еден го препознал осомничениот и го идентификуваше како Мартин Гонзалес-Гарсија, но властите не можеле веднаш да го лоцираат.

Подоцна истиот ден, сепак, имало повик до службите за итни случаи за кој „никој не зборуваше“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 36 загинати во лизгање на земјиште во Перу (ВИДЕО)

Кога полицајците пристигнале во куќата од каде дошол повикот, било јасно дека таму никој не живее, но нашле „необезбедена врата“ и влегле во куќата за да „се уверат дека се е во ред“.

Таму ги пронашле Гонзалес-Гарсија и неговата девојка Ашиализ Ролдан-Оскасио, кои „немале никаква врска со куќата“.

Гонзалес-Гарсија бил уапсен за ограбена продавница и тој дом, а Ролдан-Оскасио била обвинета за кражба на ненаселена куќа.

„И потоа дојде изненадувачкото признание на Лиза“, се вели во објавата на Фејсбук од канцеларијата на шерифот.

Loading...

Според изјавата, таа рекла дека се јавила на 911 за да ѝ помогне полицијата на неа и Мартин да ги преселат работите од куќата во која упаднале додека се обидувале да стигнат до аеродромот затоа што сакале да одат во Њујорк за викенд.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ендрју Тејт ја загуби жалбата против притворот во Романија

„Замениците им помогнаа со своите работи и ги однесоа, но не на аеродром. Тие ги одведоа во затвор, што и онака е подобро од Њујорк“, се вели во соопштението на шерифот.

Според изјавата за апсење, Гонзалес-Гарсија рекол дека „провалил во продавницата затоа што требало да набават предмети за продажба за да заработат пари“.

Во изјавата е наведено дека Гонзалес-Гарсија рекол дека знаел што направил не е во ред, но му требале пар и изјавил дека знаел дека куќата не е негова и дека нема дозвола да биде внатре, но дека морал да влезе за да се скрие од студот.