Одржан состанокот меѓу Си и Бајден. Ова се заклучоците!

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг се договорија, по нивната прва средба по нешто повеќе од една година, да отворат директна телефонска линија меѓу двајцата лидери, да го обноват контактот меѓу војските на двете земји и да соработуваат за ограничување на производството на фентанил.

Loading...

Бајден и Си разговараа речиси четири часа за проблемите што ги нарушуваат односите меѓу САД и Кина.

Двајцата претседатели планираат да ги обноват воените контакти кои Кина ги прекина во август 2022 година кога тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, го посети Тајван.

„Се враќаме на директна и отворена комуникација“, рече Бајден, додавајќи дека тоа важи и за комуникацијата меѓу двете претседателски канцеларии.

„Се договоривме секој од нас да може директно да го прифати телефонскиот повик, за веднаш да се слушнеме“, рече тој.

Бајден подоцна рече нешто што може да ја налути Кина

Меѓутоа, американскиот претседател подоцна им кажа на новинарите нешто што може да ја налути кинеската страна, а тоа е дека тој не го променил мислењето за Си Џинпинг како диктатор.

„Мислам, тој е диктатор затоа што е човек кој раководи со комунистичка земја“, рече Бајден.

Си му одговори дека негативните перцепции за Комунистичката партија во САД „воопшто не се фер“, изјави еден од американските претставници по средбата.

Loading...

Разговорот меѓу двајцата лидери беше обид да се изедначат односите меѓу двете велесили откако американски борбен авион собори кинески балон кој леташе над територијата на САД во февруари оваа година, под сомнение дека е шпионски балон кој собира податоци за воени локации на САД.

Американскиот претседател наведе кои прашања најмногу го загрижуваат Вашингтон, а тоа се човековите права и агресивните активности на Пекинг во Јужното Кинеско Море.

„Разговараме, отворени сме еден со друг за да нема недоразбирања“, рече Бајден.

По средбата меѓу двајцата претседатели, веднаш по неговото именување се очекува средба на американскиот министер за одбрана Лојд Остин и неговиот кинески колега, изјави висок американски претставник.

Бајден и Си, исто така, се согласија дека Кина треба да престане да извезува производи поврзани со производството на фентанил, водечка причина за предозирање со дрога во САД.

„Тоа ќе спаси животи“, рече Бајден, кој му се заблагодари на Си за неговата посветеност да го реши проблемот.

Главниот проблем во односите е Тајван

Што се однесува до Тајван, остров управуван од демократски режим, но признат од Пекинг како дел од Народна Република Кина, Си бара мирно обединување со одметничкиот остров.

Сепак, кинескиот лидер го продолжи разговорот со условите под кои може да се употреби сила.

Loading...

Според висок американски функционер, Бајден ја нагласил потребата од мир и стабилност во Тајванскиот теснец и се залагал за задржување на статус кво, истовремено очекувајќи Кина да го почитува изборниот процес на Тајван.

Од друга страна, Си побара од САД да престанат да испраќаат оружје во Тајван и да го поддржат „мирното обединување“ на Кина и Тајван, јавуваат кинеските државни медиуми.