Одложено судењето на Хрватите обвинети за трговија со деца во Замбија

Сподели со своите пријатели

Рочиштето закажано за денеска на Хрватите обвинети за трговија со деца во Замбија е одложено, а следните рочишта се закажани за 6 и 10 февруари, дознава Хина од хрватски дипломатски извори.

Loading...

Четири брачни парови од Хрватска беа уапсени на почетокот на декември на аеродромот во Ндола, третиот по големина град во Замбија, под сомнение дека поседувале лажни документи за посвојување од ДР Конго.

Тогаш со нив имало и посвоени малолетни деца, од кои четири на возраст од една до три години, кои им биле одземени.

Сите деца, како што во меѓувреме потврдија хрватските власти, имаат хрватски документи и презимиња на нивните посвоители.

Тие биле преземени од социјалните служби на Замбија, а службеникот на хрватската амбасада досега не можел да ги посети.

Судот во Ндола, третиот по големина град во африканската држава со околу 19,5 милиони жители, им дозволил на хрватските граѓани да одат на слобода пред две недели, откако платиле кауција од 20.000 замбиски квачи по лице (околу 1.100 долари) и патни документи, кои го регулираат престојот во Замбија  и пронашле 16 луѓе кои ќе гарантираат за нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нова трагедија кај Лезбос: Четворица мигранти ги загубија животите, а се трага по уште 20

Според Хина, на осомничените им останува само да го регулираат престојот.

Осомничените хрватски парови првпат се појавија пред судијата во Ндола на 10 јануари кога се изјаснија за невини за обид за трговија со луѓе и фалсификување документи.

Loading...

Нивниот адвокат Келвин Силвимба потоа побара да им се дозволи да се бранат со кауција.

Хрватската радио-телевизија на 12 јануари објави дека двајца вработени во хотелот во кој престојувале Хрватите сведочеле пред судот и зборувале за нивното однесување во хотелот и за односот кон децата.

Сведочел и вработен во службата за имиграција на аеродромот во Ндола и раскажа што се случило таму.

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман на 12 јануари изјави дека го повикал својот колега од Замбија да обезбеди добри услови за уапсените хрватски државјани и посочи дека тие дошле во африканската земја со „благородна“ намера за посвојување и дека допрва треба да утврдат што се случило таму и како се случило.

Хрватските правни експерти посочуваат дека Хрватска е потписник на Хашката конвенција која го регулира прашањето за меѓудржавно посвојување, но дека во овој случај станува збор за посвојување од земја која не е потписничка на таа конвенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нова трагедија кај Лезбос: Четворица мигранти ги загубија животите, а се трага по уште 20

„Проблемот што се појави во Хрватска е проблемот со посвојувањето во Конго, односно признавањето на судска одлука донесена од државата Конго во врска со посвојувањето меѓу деца од таа земја и нашите граѓани, конкретно признавањето на тоа. судска одлука пред хрватските судови“, изјави за ХРТ Бранка Решетар од Правно факултет во Осиек.

Надлежниот хрватски министер Марин Пилетиќ изјави дека во Хрватска се посвоени 131 дете од Демократска Република Конго, а некои други парови моментално се во процес на посвојување деца од таа земја.

Добиле препораки како да се избегнат слични ситуации, рече министерот и најави дека ќе се менува законот со кој се регулираат меѓудржавните посвојувања.

Loading...

„Сите оние барања што доаѓаат до хрватските судови за признавање на меѓудржавно посвојување треба дополнително да се проверат, односно да се утврди нивната автентичност и законитост“, објасни министерот за ХРТ.

Според досега познатите информации, во случаите на меѓудржавно посвојување, хрватските судови автоматски ги потврдувале пресудите на судовите од тие земји, без посебни проверки.

Во случајот со уапсените Хрвати, сè уште не е јасно што точно документите се добиени во Конго и што е спорно во нив, односно зошто властите во Замбија ги сметаат за лажни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нова трагедија кај Лезбос: Четворица мигранти ги загубија животите, а се трага по уште 20

Според хрватските медиуми, четири деца пристигнале од ист дом за деца во ДР Конго, а шефот на тој дом наводно е во бегство, односно не е достапен за замбиските власти.

Некои од хрватските парови кои посвоиле деца од ДР Конго во последните години сведочеа во медиумите дека по сложената процедура и сите проверки отишле и во Замбија да ги земат децата и дека немале проблем со замбиските власти.

Медиумите потсетуваат дека во Конго со години е на сила забраната за меѓудржавни посвојувања, но дека во пракса е поинаку, односно судовите сѐ уште ги дозволуваат.

Поради должината на постапката во Хрватска, во последните години многу хрватски граѓани се свртеа кон посвојување деца од други земји.

Според последните информации, во Хрватска во моментов има околу 3.000 деца без соодветна родителска грижа, а само околу 200 од нив ги исполниле сите законски услови за посвојување.

Loading...

Во официјалниот регистар има повеќе од 1.100 посвоители.