Одложено лансирањето во вселена на првата 3Д испечатена ракета

Сподели со своите пријатели

Вселенската компанија од Калифорнија, стартап наречен Relativity Space, го откажа планираното лансирање во средата на својата 3Д-испечатена ракета Terran 1 од Флорида поради проблеми со температурата на горивото, одложувајќи го клучниот тест на новата стратегија на компанијата насочена кон намалување на трошоците за производство.

Loading...

Ракетата Теран 1, висока 35 метри, од која 85 отсто е направена со помош на 3Д печатач, требаше да се крене од лансирната рампа во американската вселенска база во Кејп Канаверал во средата попладне.

Но, премалата топлина на горивото на ракетата за време на тричасовниот период на лансирање на крајот ја принуди компанијата да го одложи лансирањето, објави компанијата на Твитер, додавајќи дека следниот обид за лансирање е закажан за сабота помеѓу 13 и 16 часот по локално време (18 до 21 часот).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмал остров во светот: На него има само една куќа и дрво (ВИДЕО)

Relativity Space е еден од американските стартапи за ракети кои се натпреваруваат едни со други во обид да ја задоволат растечката побарувачка за евтини услуги за лансирање.

Ракетата е во состојба да пренесе до 1250 килограми товар во орбитата на Земјата

Планира да ги намали трошоците со користење на огромни роботски 3Д принтери, кои би требало да овозможат поедноставно производство на ракети за лансирање во орбитата.

Компанијата ги прескокна претходно планираните тестови и одлучи да ја лансира ракетата директно во орбитата.

Terran 1 е способен да носи до 1.250 килограми товар во орбитата на Земјата, а компанијата наплатува 12 милиони долари по лет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмал остров во светот: На него има само една куќа и дрво (ВИДЕО)

За споредба, ракетата Falcon 9 на SpaceX може да подигне повеќе од 22.000 килограми во вселената, што чини околу 67 милиони долари по лет.

Loading...

Компанијата планираше Terran 1 да не носи товар за време на пробниот лет.

Плановите на објектот беа скенирани од дигитални нацрти

„Лансирањето за кое се подготвуваме е можност да демонстрираме куп работи одеднаш“, изјави за Ројтерс Џош Брост, потпретседател за приходи на Релативитет пред планираниот обид за лансирање.

Процесот на 3D печатење, кој е широко користен во различни индустрии, вклучува машини кои автономно „печатат“ последователни слоеви на меки, течни или прашкасти материјали, кои брзо се стврднуваат или се спојуваат во цврсти тридимензионални предмети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмал остров во светот: На него има само една куќа и дрво (ВИДЕО)

Дизајни на објекти беа скенирани од дигитални нацрти. Користењето на 3Д печатач, вели Брост, му овозможува на Relativeivity да забрза голем дел од производствениот процес и полесно да направи промени за да го подобри дизајнот на ракетата доколку е потребно по подигнувањето, елиминирајќи ја потребата од сложен синџир на снабдување кој вообичаено би го забавил целиот процес на подобрувања на ракетата.