Од утревечер нови врнежи од дожд

Сподели со своите пријатели

Утре времето ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот. Попладне почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот и во текот на ноќта како и во вторник претпладне, под влијание на нов влажен бран повторно ќе има на повеќе места нестабилност со поројни врнежи од дожд и грмежи, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Локално се очекува процесите да бидат и поинтензивни, особено во западните делови од земјава. Ќе дува и засилен јужен ветер. Потоа во наредните денови ќе преовладува стабилно, а во вторник и среда и малку посвежо време.

Од четврток дневните температури ќе бидат во постепен пораст.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.