Од едно пиле направила 17 главни јадења и 6 ужини: Еве како!

Сподели со своите пријатели

Анонимна мајка напишала на Фејсбук дека открила оти купила едно поголемо пиле и од тоа успеала да направи 17 главни оброци и шест закуски!

Loading...

Покрај пилешко, купила и зеленчук, па се фрлила во подготовка на пити, чорби, супи, класично печено пиле, крофни, без да фрли ниту еден дел.

„Прво јадевме полнето печено пилешко месо, печени компири, моркови, зелка, карфиол, тиквички, праз и сос. Тоа беа три порции”, започна таа да ги набројува.

„Потоа ги исечевме остатоците од ладно месо и ги јадевме со пире од компири и кисели краставички. Тоа беа два оброка. Потоа направив пита со пилешко и печурки што ја јадевме со грав, карфиол, артишок и тиквички, тоа беше 4 порции”, продолжи таа.

„Јадевме пилешки сендвичи за ручек. Јас готвев супа од коски и направив 4 порции супа од тиква и половина пилешка супа, а од другата половина направив 4 порции чорба од пилешко и грав. Од преостанатото месо подготвив 8 крофни подготвени за замрзнувач “, напиша жената.

Таа спомена дека не мора да го купува целиот зеленчук затоа што има малку во својата градина – тиквички, праз, грав, артишок и тикви.

Жената не спомна колку членови на семејството има во нејзината куќа.

Домаќинките на Фејсбук беа воодушевени. Некои дури и предложија да направи видеа како подготвува штедливи оброци и ги објавува на интернет.

Loading...

Сепак, имаше и скептици.

„Како луѓето успеваат да направат толку многу од една кокошка? Јас сум среќен ако едно пиле е доволно за нашиот оброк и имам сопруга и два сина на возраст од десет и четири години”, напиша една жена.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *