Од денеска во неколку американски држави е забранет абортусот

Сподели со своите пријатели

Федерален судија го блокираше Ајдахо да ја спроведе забраната за абортуси кога на жените со компликации од бременоста им е потребна итна медицинска помош, еден ден откако судијата во Тексас донесе одлука против администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за истото прашање.

Loading...

Конфликтните пресуди дојдоа во две од првите тужби во врска со обидот на демократската администрација да го олесни пристапот до абортус, откако американскиот Врховен суд со мнозинството конзервативци во јуни ја укина одлуката Роу против Вејд од 1973 година, со која се легализираше постапката на национално ниво.

Околу половина од сите американски држави имаат или се очекува да бараат да ги забранат или ограничат абортусите по одлуката на Врховниот суд.

Тие држави ги вклучуваат Ајдахо и Тексас, кои заедно со 11 други, по одлуката донесоа закони против абортусот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сингапурски борбени авиони придружуваа патнички авион откако патник упати закана со бомба

Абортусот е нелегален во Тексас

Абортусот е веќе нелегален во Тексас според посебната, речиси вековна забрана за абортус, која неодамна стапи на сила по одлуката на Врховниот суд на САД.

Забраната за абортус во Ајдахо стапува на сила во четврток, истиот ден како Тексас и Тенеси.

Во Ајдахо, американскиот окружен судија Бери Лин Винмил се согласи со американското Министерство за правда дека забраната за абортус, која стапува на сила во четврток, е во спротивност со федералниот закон кој на пациентите им обезбедува итна „стабилизирачка нега“ во болниците.

Винмил, назначен од поранешниот демократски претседател Бил Клинтон, издаде прелиминарна наредба со која го блокира Ајдахо да ја спроведе забраната до степен до кој е во спротивност со федералниот закон, наведувајќи закана за пациентите.

Loading...

„Не може да се замисли болката и стравот што ќе ги доживеат ако нивните лекари се чувствуваат ограничени од законот во Ајдахо кој не им дозволува да ја обезбедат медицинската нега неопходна за зачувување на здравјето и животот. Од таа гледна точка, јавниот интерес јасно го фаворизира доделувањето на привремена забрана“, напиша Винмил.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

Одделот за правда соопшти дека федералниот Закон за итен медицински третман и Законот за работни односи бараат грижа за абортусот во итни ситуации.

Одлуката на Винмил уследи по пресудата на американскиот окружен судија Џејмс Весли Хендрикс доцна во вторникот навечер во Тексас.

Хендрикс се согласи со државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, републиканец, дека упатствата на американското Министерство за здравство и човечки услуги, издадени во јули, „го отфрлаат барањето да се земе предвид благосостојбата на неродените деца кога се одлучува како да се стабилизира бремената жена“.

Хендрикс, именуван на поранешниот републикански претседател Доналд Трамп, рече дека федералниот статут не се однесува на тоа што треба да прави лекарот кога има конфликт помеѓу здравјето на мајката и нероденото дете и дека законот во Тексас ја „пополнува таа празнина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маск доби одобрение да го активира Старлинк во Иран

Жалбите се очекуваат и во двата случаи и ќе бидат разгледани од одделни апелациони судови, едниот со седиште во Сан Франциско со репутација на либерални наклонетости, а другиот во Њу Орлеанс, познат по конзервативните пресуди.

Грир Донли, асистент на Правниот факултет на Универзитетот во Питсбург и експерт за законот за абортус, рече дека ако тие апелациони судови ги потврдат овонеделните пресуди, Врховниот суд на САД може да биде под притисок да интервенира и да го разјасни законот.

„Без федерално право на абортус, ова е правен хаос што повеќето луѓе предвидуваа дека ќе се случи“, рече таа.

Loading...