Обработени скоро половина од гласовите во Куманово

Сподели со своите пријатели

Скоро половина од гласовите во Општина Куманово за денешните претседателски избори, односно 49,10 отсто се веќе процесирани во Државната изборна комисија.

Loading...

Според информациите во 21:30, кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски води со 1.382 гласа пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова.

Пендаровски засега има 6.879 гласа, наспроти 5.497 на Силјановска-Давкова. Кандидатот на Алијансата на Албанците, Блерим Река има 2.876 гласа.

Во проценти, Река има 18,10%, Силјановска-Давкова 34,60, а Пендаровски 43,29 отсто од гласовите.

На денешното изјаснување во Куманово излегле вкупно 15.889 гласачи од вкупно 92.839, односно 36,28 отсто.

Бројот на неважечки ливчиња изнесува 637.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *