NYT: „Трамп повторно ќе биде кандидит за претседател, тоа е трагедија за САД“

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп по трет пат ќе биде кандидат за претседател на САД, што е трагедија за Републиканската партија и земјата на која наводно ѝ служи, пишува „Њујорк тајмс“ во уреднички коментар.

Loading...

„Во здрава демократија, политичките партии се организации посветени на избор на политичари кои споделуваат сет на вредности и политички цели. Тие работат со дел од политичката машинерија, работејќи со избраните функционери и државните службеници за одржување избори. Членовите ги внесуваат своите разлики во партијата да ја зајакне и изостри својата позиција“, пишува американскиот весник.

Меѓутоа, според Њујорк Тајмс, Републиканската партија ги напушта тие одговорности и наместо тоа, станува организација чија цел е да избере една личност „на сметка на интегритетот, принципот, политиката и патриотизмот“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

„Како поединец, г-дин Трамп покажа презир кон Уставот и владеењето на правото, што го прави неподобен да ја извршува функцијата претседател. Но, кога цела политичка партија, особено една од двете големи партии во една земја моќна како Соединетите Американски Држави, ја претвораат во инструмент таа личност и неговите најопасни идеи, штетата влијае на сите“, пишува NYT.

Весникот наведува дека Трамп ја презел Републиканската партија на државно ниво, што, според Њујорк тајмс, му овозможило да ја подели партијата на фракции, од кои некои повеќе не зборуваат меѓу себе.

Се додава дека наскоро републиканските гласачи „можеби нема да имаат избор за нивниот претседателски кандидат“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

„Нивниот единствен избор е дали да поддржат некој кој би ѝ го направил на земјата она што тој веќе и го направил на својата партија“, заклучува Њујорк Тајмс.

На републиканските внатрепартиски избори за претседателска номинација, Доналд Трамп победи во повеќе од 20 сојузни држави, додека неговата противкандидатка Ники Хејли победи само во Вашингтон и Вермонт.

Loading...

Таа по поразот изјави дека се повлекува од претседателската трка.