NYT: Нови детали за тунелите во Газа ја изненадија израелската војска

Сподели со своите пријатели

Израелската војска е изненадена од обемот, длабочината и квалитетот на мрежата тунели под Газа, проценувајќи дека нивното онеспособување може да потрае со години, пишува Њујорк Тајмс.

Loading...

Еден израелски функционер рече дека уништувањето на тунелите не е лесна задача, бидејќи нивните локации мора прво да се идентификуваат и истражат.

Неодамнешните обиди да се урне тунелот со потопување во морска вода пропаднаа, пишува американскиот весник.

Израелските официјални лица и војници кои биле во тунелите – како и сегашни и поранешни американски функционери со искуство во регионот – велат дека се запрепастени од обемот, длабочината и квалитетот на тунелите изградени од Хамас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелски медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Дури и некои од машините што ги користел Хамас за изградба на тунелите, што може да се видат на снимените видеа, ја изненадија израелската армија, пишува NYT.

Подземен кошмар

Израелската војска сега верува дека има уште многу тунели под Газа.

„Хамас користеше време и ресурси во последните 15 години за да ја претвори Газа во тврдина“, рече Арон Гринстоун, поранешен офицер на ЦИА, кој интензивно работел на Блискиот Исток.

За израелската армија, тунелите се подземен кошмар и јадрото на способноста на Хамас да преживее, пишува весникот.

Loading...

Хамас инвестираше многу во тунелите бидејќи нема ресурси или бројки да се бори против израелската армија во конвенционалната војна, пишува весникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Убиен командант на Исламски џихад во судири на Западниот Брег

Иако Израел вети брзо уништување на Хамас, палестинскиот отпор се покажа многу посилен отколку што се веруваше, додека израелската армија не успеа на многу полиња и покрај тоа што имаше многу помодерна воена опрема, вклучително и неограничена американска помош.

Под изговор дека сака да го уништи Хамас, Израел од 7 октомври минатата година уби повеќе од 24.400 луѓе, повеќето жени и деца, во Газа, поради што сега се соочува со потенцијално обвинение за геноцид.