Новогодишниот спектакл во Шангај се случи три дена пред Нова година (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Спектакуларниот „танц“ на дронови на небото над Шангај на новогодишната прослава, всушност, не се случи ноќта на 31 јануари, туку неколку дена порано.

Loading...

Илјадници беспилотни летала прелетаа над Шангај, формирајќи различни форми, а спектаклот го објавија сите светски медиуми. Сепак, луѓето кои присуствуваа на настанот за Нова Година рекоа дека не гледаат ништо.

Компанијата која стои зад оваа организација, потврди за БиБиСи дека снимката, која се емитуваше ширум светот, е всушност снимка на проба одржана на 28 декември.

Првично, снимките од импресивната небесна претстава ги објави кинеската државна телевизија, светските медиуми брзо презедоа пофалби и нарекувајќи ја идна алтернатива на традиционалното огномет.

Сепак, локална англиска веб-страница „Шанганист“ даде сведочења на луѓе кои биле на кејот ноќта и кои тврдат дека не виделе ништо на небото.

Наскоро, сајтот објави дека на 29 декември, на социјалната мрежа Ваибо (алтернатива на кинескиот Фејсбук) кружеше видео од истата претстава.


Leave a Reply