НОВА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА: Доналд Трамп наскоро ќе се врати на социјалните мрежи, но подготвува и големи изненадувања!

Сподели со своите пријатели

После јануарскиот напад врз зградата на американскиот Капитол, неколку социјални мрежи го блокираа поранешниот претседател Доналд Трамп од страв да не предизвикаат насилство. Твитер беше првиот кој го презеде овој чекор, проследен со други популарни платформи како Фејсбук, Јутјуб, Снепчет и Инстаграм. Сепак, поранешниот претседател не се менува дури и без социјални мрежи и планира да се врати.

Loading...

 

 

Веста за телевизијата Фокс њуз ја откри советникот на Трамп, Џејсон Милер. „Мислам дека ќе видиме претседателот Трамп како се враќа на социјалните мрежи во следните два или три месеци“, рече тој.

Тој додаде дека новата платформа на Трамп ќе биде „најбараната меѓу социјалните мрежи“ и „целосно ќе ја промени играта“. Трамп беше страствен корисник на социјалните мрежи, особено на Твитер, кој го следеа скоро 90 милиони следбеници. Тој го користеше за кампањи и директен говор пред гласачите. Значи, јасно е дека му недостасува оваа активност преку Интернет и затоа се подготвува да се врати.

Иако неговиот советник не откри многу детали, тој додаде дека „сите ќе чекаат и ќе видат што точно прави претседателот Трамп“.

„Оваа нова платформа ќе биде одлична“, рече советникот, додавајќи дека Трамп ќе привлече „десетици милиони луѓе“ кон неа.

Loading...

Милер откри дека Трамп веќе се сретнал со разни компании во неговото седиште во Мар-а-Лаго, Флорида, со цел да создаде нова платформа што ќе му помогне да ја развие.

 

 

Тие мораа да затворат делови од луксузниот штаб на Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида, во март, откако некои од нејзините вработени беа позитивни на коронавирус. Карантин се однесува на клуб за плажа и трпезарија. Трамп се пресели од Белата куќа во својот луксузен дом во јануари. Истиот месец, локалните власти го предупредија неговото раководство за кршење на карантинските мерки за време на новогодишната ноќ. Тие одговорија на видеото објавено од синот на Трамп, Доналд Трамп јуниор, на кое се гледа како голем број гости без маски танцуваат за време на настапот на раперот Ванила Ајс.

Според „Вашингтон пост“, неколку десетици вработени работат во Мар-а-Лаго во текот на зимската сезона. Во своите простории, гостите мора да носат маски врз основа на важечките прописи, со исклучок на потрошувачката на храна и пијалоци. На вториот викенд во март, таму се случија два големи настани. Трамп исто така учествуваше во една, но како и повеќето гости, тој немаше маска.

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *